Všechny začátky jsou těžké. O začátcích na kolečkových lyží to však platí dvojnásob. Začínáte-li hrát na flétnu, možná vám to také nepůjde, ale rozhodně si z první lekce neodnesete odřeniny a naraženiny. Ale dost strašení - každý, kdo se na kolečkáče postavil, se dřív nebo později dokázal rozjet, jet, zatáčet, brzdit, zastavit.. a u všech začátečníků se dostavila RADOST z pohybu na kolečkových lyžích.

 

Pokud se rozhodnete začít pod vedením někoho, kdo na kolečkových lyžích již umí, výrazně si tím zkrátíte cestu k cíli a vyvarujete se fixaci nejběžnějších chyb, které se postupem času čím dál hůř odstraňují. 

Pokud se přecejen rozhodnete pro individuální začátek, pak alespoň dbejte na pár dobře míňěných rad.

  • při prvních krůčcích použijte chrániče kolen, loktů, zápěstí a samozřejmostí by měla být cyklistická přilba. Tu ostatně nesundávejte ani když si budete pohybem na kolečkáčích jistí
  • Vybírejte terén (silnici, cykloztezku, parkoviště) s jemným asfaltem a malým, nejlépe žádným provozem. Jedinným vhodným profilem pro začátečníka je absolutní rovina pro skate nebo mírný kopec pro klasiku (zde je však předem promyslet cestu zpět, neboť brždění na kolečkových lyžích není úplně snadná záležitost)
  • Základem jízdy na kolečkových lyžích je (stejně jako na běžkách) jízda na jedné lyži. Jedině při úplném přenesení váhy na jednu lyži se dá správně odrazit a jet.
  • Hned od prvních kroků se snažte dodržovat správné postavení na předni části chodidla, nikoli na patách. 
  • Až to půjde, odložte hole a soustřeďte se na rovnováhu. Jízda bez holí vám hledání rovnovážné polohy výrazně usnadní.