Co všechno pro jízdu na kolečkových lyžích budu potřebovat? Mám mít vše svoje, nebo si lze něco vypůjčit?

Vybavení na kolečkové lyže není nijak finančně ani objemově náročné. Jsou však věci, které ve sklepě ani na půdě doma pravděpodobně nenajdete.

OBLEČENÍ: Jízda na kolečkových lyžích se stává téměř celoroční záležitostí. Takže i oblečení je nutno přizpůsobovat aktuálním povětrnostním podmínkám. Brzy zjara a pozdě na podzim se přímo nabízí využít oblečení na běžky. Ani léto nevyžaduje žádné specifikum, vhodné je oblečení na cyklistiku i na běhání. Pokud však jezdíte i po silnicích, tak určitě nezapomínejte na reflexní oblečení. Nedílnou součástí vašeho vybavení by měly být rukavice, a speciální letní rukavice s dlouhými prsty, které vás při případném pádu ochrání od nepříjemných odřenin.

BOTY: Lze využít běžkařské boty, ale je potřeba počítat s tím, že v parných letních dnech Vám bude v botách dost teplo. Kromě toho boty dostávají na kolečkových lyžích více zabrat. Pokud tedy plánujete jezdit pravidelně delší trasy, tak určitě stojí za zvážení  zda si nepořídit speciální letní boty na kolečkové lyže

LYŽE: Je třeba se rozhodnot, zdali budete preferovat klasiku či bruslení. Oboje má své pro i proti a samozřejmě nejlepší by bylo kombinovat obojí. Mohli bychom sice zde popsat dlouhé odstavce proč zvolit klasiku či bruslení, ale mnohem, jednodušší bude, když si lyže osobně vyzkoušíte v půjčovně a sami si uděláte obrázek, co vás více baví. 

HOLE: Pokud nechcete investovat do nových holí, tak lze bez problému použít hole běžkařské. Délka běžkařských holí totiž víceméně odpovídá délce holí používaných na kolečkových lyžích, tedy na klasiku by to mělo být přibližně 84 % výšky postavy a na bruslení přibližně 90 %. Je však zapotřebí u nich vyměnit zimní košíčky za letní hroty . Nemusíte se bát, samotná výměna je velmi jednoduchá a zvládnete to i v "domácích" podmínkách. Pokud byste však přeci jenom tápali, tak navštivte některého z prodejců běžkařského vybavení, který vám s výměnou rád pomůže. 

V případě, že plánujete jezdit na kolečkových lyžích pravidelně větší porce kilometrů, tak poté není špatné pořídit si pár holí, který budete mít jenom na kolečkové lyže. Takové hole můžete zvolit o 2 - 3 cm delší než běžně používaté na běžkách.

BEZPEČNOST: Při jízdě na kolečkových lyžích by měla být samozřejmostí cyklistická PŘILBA, rozhodně to není žádná ostuda. Naopak všichni profíci a zkušení "kolcaři" jezdí výhradně v přilbě. Na všech organizovaných akcích je dokonce povinná. Pro začátečníky pak doporučujeme chrániče kolen a loktů. Vhodnější jsou pro tyto účely "měkké" chrániče používané např. na volejbal či házenou, které tolik neomezují v pohybu, jako "tvrdé" chrániče používané např. na inlinech. Dále také doporučujeme kvalitní sluneční brýle, které oceníte nejen při sjezdech, ale i proti drobnému hmyzu či prachu. 

 

 Je málo nadšenců, kteří mají doma vše. Oblečení si zřejmě nikde nepůjčíte, ale pro vše ostatní si můžete přijít do Testovacích center a půjčoven, kde Vám rádi vybavení zapůjčí.