18.04.2016

Malá americká firma vyrábějící poctivý dřevěný nábytek se rozhodla začít vyrábět i kolečkové lyže. Myslíte si, že je to vtip? Rozhodně ne.

Myšlenka vytvořit dřevěné kolečkové lyže, tedy přesněji kolečkové lyže s dřevěným nosníkem, se zrodila v americkém městě Manchester (stát New Hampshire) někdy okolo roku 2012. Nadšení lyžaři zabývající se výrobou dřevěného nábytku aplikovaly svoje znalosti a vytvořily lyže, jejichž nosník byl původně z masivu bílého ořechu. V současné době však již nepoužívají pro výrobu nosníků masiv, ale vrstvený laminát z břízy, který jim umožňuje více ovlivnit parametry výsledné lyže. Firma Woodski je tedy nyní schopna vyrábět kolce pro různé váhové kategorie, čímž se opět trochu více přibližuje běžkám, kde je to již dlouho běžnou praxí. Výhodou dřevěných nosníků je jejich schopnost dobře absorbovat vibrace vznikající při jízdě po méně kvalitním povrchu. Na druhou stranu je otázka, jak asi takové kolce dlouho vydrží. Firma Woodski si však za kvalitou svých výrobků stojí, takže na ně poskytuje 3 roky záruky.

Myšlenka použít na výrobu nosníků tenké vrstvy z lehkého dřeva není úplně nová. Například nosníky švédská značky Swenor jsou již delší dobu tvořeny vrstvami dřeva. Rozdíl je v tom, že zmiňovaná firma Swenor nepoužívá pro výrobu profilu pouze vrstvy dřeva, ale i uhlíkových a skelných vláken. Navíc tento tzv. kompozitní laminátový profil bývá velmi často překryt ještě další ochrannou folií. Možná Vás tedy napadne kolik taková dřevěná lyže značky Woodski váží.  Hmotnost páry by měla činit přibližně 8 kg, což už je opravdu hodně.

Více o těchto unikátních kolečkových lyžích naleznete na www.woodrollerski.com