06.08.2021

Náš seriál štafetových rozhovorů se nám bohužel zasekl u našeho posledního respondenta, a tak bylo zapotřebí začít opět trochu od začátku. Michal Vank se tedy ptal ostříleného závoďáka Michala Roháčka, který se nám ochotně rozpovídal o jeho tréninku.

Nedávno jsi oslavil 60. narozeniny, ale rozhodně to nevypadá, že bys chtěl s lyžováním končit. Tvrdě trénuješ a objíždíš všechny závody na kolečkových lyžích. V kolika letech jsi tedy začínal s běžeckým lyžováním a kdy jsi poprvé vyzkoušel kolečkové lyže?

Ano Michale, máš pravdu, skutečně jsem oslavil 14.6.narozeniny s číslem 60. Vůbec se však na 60 let necítím, jelikož mám kolem sebe vynikající sportovce jako jsi Ty, a tak si věk vůbec nepřipouštím. S těmi tvrdými tréninky máš pravdu, snažím se na tréninku ze sebe vydat vše, řídím se heslem "těžko na cvičišti, lehce v boji", což se mi vyplácí při závodech. Nemá smysl pro mne jenom jezdit, že jezdím, mám sportovního ducha v sobě a od malička chci vítězit. Když prohraju a vím, že jsem do toho dal vše, jsem spokojený, v opačném případě jsem na sebe naštvaný, ale to je život. Jednou jsi nahoře, jednou dole.

S běžeckým lyžováním jsem začal v roce 2010 a v létě 2011 jsem začal jezdit na kolečkových lyžích. Jinak od dětství mě rodiče vedli ke sportu. Poprvé jsem na lyžích stál již ve 2,5 letech a začínal jsem jako sjezdař, jezdili jsme každý víkend s rodiči do nedalekých Orlických hor, a tak jsem k lyžování měl vždy blízko. Jinak jsem lyžoval, hrál stolní tenis, fotbal a volejbal. V tom jsem byl jako nahrávač velmi úspěšný, hrál jsem v dospělosti i ligu. K běžeckému lyžování, které opravdu miluju, mě dovedla náhoda. Potkal jsem se s jedním z největších nadšenců tohoto sportu Láďou Knápkem na Orličkách. Vyhecoval mě jet závody na Orlických horách, a tak to celé začalo. Samozřejmě jsem neuměl namazat lyže (byl jsem sjezdař), takže mě v závodě kluci porazili o parník. S tím jsem se nemohl sžít, a tak jsem začal od Ládi sbírat informace o mazání lyžích atd. No a nakoplo mě to tak, že jsem nadšený tímto sportem do dnes.

 

Tvůj FB profil je plný tréninkových příspěvků. V podstatě to vypadá, že jenom trénuješ =). Kolik hodin týdně zvládneš odtrénovat?

Na FB dávám pouze část tréninků, bohužel v mém okolí není nikdo, kdo by jezdil jako já, tak tímto chci alespoň dělat osvětu a případně nalákat někoho, kdo by případně jezdil se mnou. Jinak na Orličkách je docela velká tréninková skupina kolem Ládi Knápka, ale tam se těžko nyní dostávám, jelikož chodím do práce na směny ve ŠKODA AUTO Kvasiny, a tak musím volit tréninky ve volném čase, kdy se mi to hodí.

Dalším důvodem dávání tréninkových příspěvků je to, že chci ukázat mým mladším kolegům v práci, že jde dělat kvalitně sport i při tak náročné práci, jako je práce ve Škodovce. Mladí kluci jsou bohužel z mého pohledu "shnilí", stále unavení a do sportování se jim nechce. Ukazuji tím, že to jde i v takovém věku jako mám já. Dalším důvodem je, že mě podporuje naše odborová organizace a chci jím tímto dát najevo, že si podpory vážím a dělám jim tímto i dobrou reklamu. No a k té otázce kolik hodin odtréuji? To je variabilní, záleží jakou mám směnu, ale měsíčně odtrénuji dohromady cca 52 hodin.

 

Mohl bys nějak rámcově popsat, jak vypadá tvůj týdenní tréninkový plán? Např. kolikrát týdně vyrazíš na kolce či si zaběhat?

K otázce týdenního tréninkového plánu mohu sdělit, že trénuji opravdu téměř denně, záleží jakou mám směnu ve Škodě auto. Když mám ranní (vstávám ve 3.25hod.), tak po příjezdu domů vyrážím trénovat okolo 17hod.a jdu tvrdý trénink kopců s rychlými úseky, trénink trvá cca 1,5-2hod. Když mám odpolední směnu jezdím na lyžích nebo si jdu zaběhat cca 1-1,5hod., a pak odjíždím na odpolední směnu. Při nočních směnách se jedu většinou pouze pohodově vyjet nebo zaběhat bez aerobních pásem. Vesměs trénuji 5-6dní v týdnu, střídám kolečkové lyže běh, kolo a doma mám malou posilovnu.

 

Četl jsem, že jsi byl na MS veteránů 21., což je rozhodně skvělé umístění. Dokázal bys ještě říct, jak vypadaly tvé nejtěžší tréninky v přípravě na MS? Např. jezdil jsi nějaké delší intervaly či jsi naopak vsázel na kratší intervaly s větším počtem opakování?

No nevím, jestli je 21.místo skvělé umístění, ale byl jsem v roce 2012 na operaci s páteří a rehabilitační ústav jsem opouštěl v únoru. Doktoři mi předurčili konec se závoděním na lyžích. To mne tak vyhecovalo, že jsem jim chtěl dokázat, že se mýlí a já to dokázal. V roce 2013 jsem odjel na zmíněné MS do Itálie do Asiaga. Odtrénoval jsem: Běhání kros v terénu: 455 km, Kolo: 1.341 km, Kolečkové lyže: 1.185 km, Posilovna: 105hod., Lyže na sněhu: 1.020 km. Co se týče "výživnosti tréninků" jsem pro intervalový trénink, střídám delší úseky s kratšími, a to se snažím dělat do dnes. V kopcích mi to rozhodně pomáhá.

 

Jak moc se věnuješ kompenzačnímu cvičení či obecně regeneraci? Máš případně nějaký osvědčený tip, který ti vždy po těžkém závodě pomůže?

Kompenzační cvičení a regenerace je velmi důležitá. Čím je člověk starší, tím musí být regenerace kvalitnější. Já po tréninku preferuji vypít regenerační nápoj, to je alfou a omegou dobrého návratu organismu k normálu, doplníš vše, co jsi za trénink vypotil. Pak je důležité protažení. Víš já, každé ráno denně cvičím 20-30min, a proto na ranní směnu vstávám ve 3,25hod. Bez protažení nemohu fungovat, takhle to již dělám 30let.

 

Určitě jsi již na kolečkových lyžích i běžkách objezdil spoustu závodů. Jaký závod na kolečkových lyží a běžkách z nich máš nejraději a proč?

Máš pravdu odjezdil jsem již spoustu závodů, jak u nás, tak i v zahraničí, ale nejraději mám závody na kolečkových lyžích v Polsku. Je tam mnohem lepší atmosféra než u nás. Nikdo nikoho neosočuje, že jel na rychlých nebo pomalých kolech. Je tam technická přejímka lyží, oznámkují ti lyže a jdeš na start. U nás někdo jede na kolcích od pořadatelů a někdo jede na svých. To v Polsku neexistuje, tam jim je jedno na jakých kolcích jedeš, zda máš jedničky kola nebo ne, musíš mít pouze gumová kola a nikdo víc neřeší. Další téma je cena startovného. To se nadá srovnávat, zrovna jako ceny pro vítěze či tombolu pro všechny zúčastněné, což je skvělé. Z těchto závodů v Polsku mám nejraději Petlu Sowigorsku v Piešicích a Uphill Gór Sowich.

U nás mám rád závody na kolcích pořádané Vaškem Sedláčkem na Praděd. Letos jsem byl nadšený z Vámi pořádaného závodu Bílovice nad Svitavou-Hrabůvka, byl to krásný závod a hlavně intervalově, což mi vyhovuje. Ze závodů v zimě na běžkách mám nejraději Karlovskou 50 a Night Light Maraton v Bedřichově. Jezdí se tam za svitu čelovek a závodníci vypadají jako světlušky. Další vynikající závody jsou na Jeseníkách a Orlických horách, je toho hodně.

 

Komu a proč předáš dále tuto „rozhovorovou“ štafetu?

Na kolcích a běžkách jsem poznal dalšího z velkých nadšenců tohoto sportu a tím je Petr Koutný z Brna, tak bych mu rád předal "rozhovorovou" štafetu!

 

Rádi byste si přečetli i předchozí rozhovory? Souhrn všech rozhovorů naleznete ZDE