"Hory, skály, skialpy- stále se cítím nenasyceně" říká Karolína Grohová, bývalá dlouholetá reprezentantka v běhu na lyžích, která se v současné době úspěšně věnuje laufům a skialpinismu.
1. Je o tobě známo, že hodně, ráda a dokonce i úspěšně =) kombinuješ skialpy s běžeckým lyžováním. Dokázala bys tedy popsat, jak moc se trénink těchto dvou sportů od sebe liší?
To je pro mě veliké téma, o kterém často přemýšlím a nenašla jsem jasnou odpověď. Oba sporty mám nesmírně ráda, ale bohužel musím uznat, že když chci mít špičkové výkony na běžkách, tak skialp do tréninku zařazuji spíše okrajově, regeneračně a výletně. I když letos v úvodu sezony tomu bylo naopak, kdy jsem listopad, prosinec a leden na skialpech odtrénovala dominantní část přípravy, protože sněhové podmínky pro běh na lyžích byly v Čechách zoufalé. Takže mi můj trenér Martin Vrabec plánoval tréninky na skialpech – lítala jsem úseky na skialpech do krkonošských sjezdovek a na víkend odjela závodit například na Ski Classic do Toblachu a závodilo se mi perfektně.
2. Po skončení dlouholeté reprezentační kariéry jsi se zaměřila na dálkové běhy. Pamatuješ si na svůj první „lauf“ absolvovaný na hladkých lyžích? Jak těžké bylo pro tebe se adaptovat na tuto novou disciplínu?
První můj lauf byl Kaiser Maxmilian v blízkosti nádherného rakouského Seefeldu, kde jsem se nenechala přemluvit na hladké lyže. Sněhové podmínky byly komplikované a samozřejmě jsem se nebyla schopná z mázy odrazit a zároveň z kopce mi to moc nefrčelo, tudíž mě to náležitě vyškolilo. Od té doby už jsem raději jezdila na hladkých.
3. Mohla bys prosím stručně popsat, jak vypadá tvůj běžný všední den? kolik hodin týdně zvládneš před sezonou natrénovat, a jaké tréninkové prostředky využíváš? Je něco speciálního, na co nedáš v tréninku dopustit (oblíbené intervaly =D, protahování posilování,…)?
Každý den mám jiný, ale je to mistrovství v time managementu. Většinou chodím na trénink ráno cca kolem 7 hodiny (neučím většinou od 8 hodin)- v létě běhám, doplňuji to kolcemi, jak klasickými, tak skate do posilovny chodím většinou dvakrát týdně a kvalitní tréninky zařazuji na atletické dráze. Snažím se trénovat dvojfázově s tím, že odpolední fáze je buď posilovna nebo něco lehčího, třeba výklus. Vše doplňuji protahováním, protože to mému tělo svědčí. Jsem špatná cyklistka, nedojedu na kole dále než doběhnu. Zároveň mojí vášní je lezení na písku, takže pokud to jen trochu jde, tak ještě vyrážím zkoušet štěstí do pískovcových věží v Adršpachu nebo třeba do Skaláku. Ale musím opatrně. Na podzim před pár lety jsem si dala soupažový trénink na kolcích, výjezdy a pak hned pospíchala do skal, ještě jsem si chtěla vytáhnout legendární moji vysněnou Taktovku ve Skaláku, ale v poslední části cesty ve výlezu mi došly síly a neudržela jsem se a spadla, vytrhla jištění a zlámala si nohu. To bylo pro mě jasné znamení, že nemůžu chtít stíhat všechno na jednou a jsem od té doby o dost opatrnější i ohleduplnější k sobě samé.
Mám štěstí, že bydlím ve Vrchlabí, kde se přes zimu udržuje lokální „ledovec“ Vejsplachy, kam si můžu jít odtrénovat a je to tam většinou perfektně upravené. Pokud to ale jen trochu jde, raději si vyběhnu ze Špindlu „vodovodem“ sjezdovkou na Mísečky a tam mám tratě většinou pro sebe. Miluji to tam. Výhled na Kotel a těžký profil to mě baví, ale neusoupažím tam vůbec nic. :D Po tréninku pak pospíchám do školy do Špindlu, kde učím. Někdy to dopadá tak, že si lyžuji na Mísečkách a zjistím, že mám třeba za 20 min stát před tabulí a dětmi. Tak to je pak mazec. V nejhorším jsem už učila i v lyžákách a kombošce, ale snažím se, aby to takhle nedopadalo. :D :D O víkendu ráda vyrazím do Jizerek, tam si připadám jako soupažová královna.
4. Chápu, že asi nemáš mnoho volného času a většinu času jsi buď na horách nebo učíš. Když však náhodou máš volno, jak ho trávíš? Máš nějaké guilty pleasures?
Hory, skály, skialpy- stále se cítím nenasyceně. Mám vášeň pro květiny- sázení, už méně další údržba :D a baví mě si chystat zajímavé hry, projekty do školy.
5. Kromě toho, že učíš děti na základní škole, tak i trénuješ českou skialpinistickou reprezentaci. Jak moc jsi na svěřence přísná =D? Řešíš s nimi i nějak komplexně výživu? Zabýváte se v tréninku věcmi jako mindset?
Jsem spíš koordinátorka skialpové reprezentace. Nikoho z reprezentantů dlouhodobě netrénuji. Bohužel finančních prostředků je tak málo, že jsme rádi že ufinancujeme několik soustředění a pouze závodní činnost. Ostatní je na závodnících samotných.
6. Vzpomeneš si, kdy poprvé jsi začala jezdit na kolečkových lyžích, a jaké kolečkové lyže to byly? Jak moc využíváš v tréninku kolečkové lyže dnes? Nemáš nějaký super tip na pěknou trasu u vás v okolí?
Ano, to bylo v Horní Kalné s panem Sukem, zapomněla jsem helmu, tak mi půjčil takovou tu pravěkou koženou, to jsem se styděla, bylo mi asi čtrnáct.
Baví mě delší okruhy- kolem Jilemnice, Martinice, hlavně když je menší provoz a pak výjezdy na Špindlerovku, Tetřevky, Pomezky- pak výhledy za odměnu.
7. Komu dalšímu a proč bys předala rozhovor dál?
Posílám to na Péťu Hynčicovou