Nenáročná trasa s minimální výškovou členitostí vás provede rovinatou krajinou Pomoraví...

Krátká cyklostezka z Veselí nad Moravou do Moravského Písku patří mezi kvalitní jihomoravské stezky pro všechny milovníky kolečkových lyží.
Ideálním místem k zaparkování je velké parkoviště u stadionu ve Veselí nad Moravou, případně několik dalších parkovacích ploch v části města přiléhavě zvané Benátky. Na všech nástupních místech můžete nasadit lyže a ihned vyrazit. Podle místa parkování ujedete tam a zpět 9–10 km. Parkování na opačném konci v Moravském Písku není tak jednoduché, musíte si najít případné místo v ulicích v blízkosti cyklostezky.
První část trasy z Veselí n. M. pojedete po cyklostezce s vyznačenými jízdními pruhy, vedené souběžně s regionální silnicí I. třídy č. 54, od níž ji odděluje pás stromů a keřů. Bohužel v původně jednolitém hladkém asfaltu se na řadě míst začínají postupně tvořit praskliny, které však naštěstí správce cyklostezky průběžně zapravuje. Zatím je celá trasa v pohodě sjízdná, jen je třeba, aby vyznavači bruslařské techniky dávali pozor při přejíždění případných trhlin. První úsek zakončuje mírné stoupání na most. Speciální most, oddělený konstrukčně od mostu silničního, překlenuje Novou Moravu. To je uměle vybudované odlehčovací rameno řeky Moravy, jež má odvádět vodu při vysokých vodních stavech a chránit tak Uherský Ostroh a Veselí n. M. před povodněmi. Přes most se dá bez větších potíží přejet, ale nepoužívejte na něm hole! (v roštovém povrchu se snadno lámou). Hned za mostem se úzká cyklostezka prudce spirálovitě stáčí doleva do tunelu, kterým podjedete silnici na druhou stranu. Z kopečka sjíždějte velmi opatrně nejen kvůli protijedoucím cyklistům a bruslařům, ale i kvůli sobě. Zvláště na podzim bývá často v kritickém místě zatáčky mokré listí a bláto ze sousední polní cesty (méně zkušení jezdci by raději měli k tunelu sejít pěšky).
Ve druhé části se stezka odklání od silnice a směřuje vlastní cestou k okraji Moravského Písku. Příjemně vás v tomto úseku překvapí nejen kvalitní asfalt, který ocení především bruslaři, ale i okolní příroda. Stezka mezi poli, lesy a pastvinami bývá takovým malým vesnickým safari domácích zvířat.
Pokud si budete chtít odpočinout, lavičky a odpočívadla najdete u parkoviště ve veselských Benátkách, u mostu přes Novou Moravu, u stezky mezi pastvinami a na konci trasy v Moravském Písku. Případnou žízeň a hlad je možné snadno a rychle vyřešit v přístavu ve Veselí nad Moravou.

Autor:Jan Dušek

Znáte zajímavou lokalitu

A nenašli jste ji tady?