...nová cyklostezka vedoucí až do rakouského Dobersbergu

Další den si můžete v okolí Slavonic užít pravou cyklostezku. Ta je vybudována na náspu bývalé železniční trati. Jednalo se železnici, která ze Slavonic směřovala do Dolních Rakous a přes městečka Dobersberg a Weidhofen nad Dyjí pokračovala dále do Vídně. Po komunistickém převratu v roce 1948 byla trať u Slavonic přerušena, a také na rakouské straně díky tomu provoz postupně ustával a nakonec byla trať uzavřena a sneseny i koleje.

Cyklostezka byla otevřena před dvěma lety a vede, podobně jako např. naše cyklostezka z Kyjova do Mutěnic, po bývalém drážním tělese. Ze Slavonic do Weidhofenu je to 30 km, do Dobersbergu 12 km. Udělat okruh zde nelze, je tedy nutno se po stejné stezce vrátit zpět, a můžete si tedy podle své chuti cestu prodlužovat či zkracovat, tím spíše, že na stezce je značení vzdálenosti po 200 m! Cesta po ní je to výborný tréning na laufy soupaž, např. na Vasák. Jakkoli vede cyklostezka po náspu, budete překvapeni celkovým převýšením. Zejména úsek zpět z Dobersbergu do Slavonic dá zabrat, a doporučuji zde rychlejší kolečka (č. 2). Na pomalých kolečkách je to dřina…

Cyklostezka není příliš frekventovaná, má kvalitní asfalt, pouze v obci Gilgenberg je asi na 500 m přerušena a tento úsek se musí jet po naprosto nefrekventované silnici. Na moravské straně, kousek za Slavonicemi, nejspíš dostal bohatě zaplaceno nějaký architekt, protože tam vybudoval „umělecky pojatý“ most z betonových tvárnic vyskládaných do oblouku, který nelze přejet, a musíte jej prostě sešlapat bokem, řekl bych, že ani pro cyklisty to není nic ideálního. Občerstvení na trase je v přilehlých vesnicích, přímo u cyklostezky není žádná hospoda, ve Slavonicích u nádraží je krásně zrekonstruovaná empírová nálevna.

Autor: Václav Štěpánek

Znáte zajímavou lokalitu

A nenašli jste ji tady?