....dokonalá trasa pro krásný výlet na kolečkových lyžích

Kolečkové lyže lze přibalit i na výlet do Javorníků. Ostatně, na Kohútku se pravidelně pořádá první díl závodů Skiroll classics, výjezd na ni ovšem není žádná rekreace, je to asi, pokud jde o sklon stoupání, nejhorší kopec na Moravě a také asfalt tam není kvalitní, a to ani cestou údolím Vranči. Zcela jiná je ale situace, pokud jde o stoupání na opačnou stranu javornického hřebene, na Kasárňa, jinak též známý lyžařský areál.

Cesta tam vede ze slovenského Makova, kam se lze dopravit autobusem, nebo také pěšky různými malebnými trasami z Velkých Karlovic nebo z Bílé. Odbočka na Kasárňa začíná těsně před centrem Makova, u místní benzinové pumpy a malého penzionu. První tři kilometry vedou do mírného „soupažového stoupání“ (cca 80 výškových metrů, do osady Makov-Kopanice. Tady bývala přímo u cesty hospoda a obchod s potravinami, ale kdeže ty časy jsou… Odtud se cesta začíná výrazněji zvedat a další dva kilometry se stoupá do sedla pod Lemešnou na moravsko-slovenských hranicích. Ze sedla je pěkný pohled na slovenskou stranu Javorníků, respektive Kysúc. V tu chvíli máme vystoupaných již 200 výškových metrů.

Pokračování připraví zajímavé překvapení: silnice totiž několika serpentinami docela výrazně klesá. Povrch je ovšem dobrý a provoz v podstatě žádný, takže lze sjíždět zcela bez obav. Co se kleslo, je pochopitelně nutno také vystoupat, neboť Kasárňa leží pod nejvyšším vrcholem celého pohoří, Velkým Javorníkem (1O71 m n. m.), zhruba 950 metrů vysoko. Další čtyři kilometry tedy nekompromisně stoupají až na Butorky ve výšce nějakých 970 metrů, odkud následuje povlovný sjezd k rekreačním chatám na Kasárňách. Celkově se na deseti kilometrech vystoupá necelých 500 výškových metrů.

Pokud mohu soudit ze tří vrchů, kam lze v blízkém okolí vyjet (Kohútka, Pustevny, Kasárňa), jde o nejpohodovější trasu, byť i ta dá pochopitelně zabrat (vstupní veteránský čas s ruksáčkem na zádech a v protivětru 1.03, ten ovšem jistě kde kdo překoná…). Občerstvení doporučuji v bufetu hotelu Fran, odkud je krásný výhled na podhůří Javorníků, Vsetínské Vrchy i na Beskydy s Radhoštěm a Lysou Horou.

Otázka je, co dále, pokud nemáte zrovna motorizovaný doprovod. Existuje tedy několik možností. Každopádně přivázat lyže (případně i hůlky) na ruksáček, obout maratonky nebo horské sandály, a vyjít si na Velký Javorník, odkud pak po zelené značce krásnou javornickou krajinou seběhnout do Tisňav u Malých Karlovic (celkem cca 5,5 km). Tam již lze opět lyže nasadit a pokračovat do Velkých Karlovic pohodovou jízdou mírně klesající silničkou bez provozu, která naváže na cyklostezku Vsetín – Velké Karlovice. Nejkratší možnost je ovšem seběhnout po silnici asi dva a půl kilometru ke kapličce v Podťatém. To doporučuji, pokud byste neměli zrovna ruksak, ale jen ledvinku s pitím, protože zde lze bez rizika jít i v lyžařských botách. V Podťatém lze nasadit a pokračovat do Velkých Karlovic a odtud pak po cyklostezce třeba až do Vsetína. To pak budete mít i s cestou na Kasárňa pěkných téměř padesát kilometrů, jichž se ale netřeba bát, neboť cesta z Podťatého až do Vsetína v podstatě stále velice mírně klesá a kolem cyklostezky, po níž se v opačném gardu jezdí závod Skiroll classics, je celá řada možností, jak se občerstvit.

Autor: Václav Štěpánek

Znáte zajímavou lokalitu

A nenašli jste ji tady?