Prohlédněte si Baťův kanál na kolečkových lyžích ...

Cyklostezka ze Starého Města do Spytihněvi měří cca 8 km, ale při nemožnosti jet okruh po dobrém povrchu mimo frekventované silnice ujedete tam a zpět 16 km.
Na obou koncích trasy je možné bezplatně zaparkovat. Ve Starém Městě se nabízí více možností, ideální možností je parkování na velkých parkovištích v nákupní zóně. Na opačném konci trasy ve Spytihněvi lze pohodlně zaparkovat přímo u přístavu, odkud můžete ihned vyrazit na kolečkových lyžích na stezku.
Stezka kopíruje po celé délce trasu Baťova kanálu, historickou vodní cestu, kterou v letech 1934–1938 nechala vybudovat firma Baťa z důvodu levné dopravy lignitu do svých továren v Otrokovicích. Díky tomu je profil trati víceméně rovinatý, ale rozhodně ne nudný. Jízdu zpříjemňuje nejen pohled na samotný Baťák, ale i výhledy na okolní obce a města, zarámované panoramaty Chřibů a Bílých Karpat. Navíc prakticky všude pokrývá povrch kvalitní asfalt, jenž kolcařům umocňuje sportovní zážitek.
Trasa je vhodná pro začátečníky i zkušené harcovníky. Jedinými „těžšími úseky“, vyžadujícími zvýšenou pozornost, je pět podjezdů pod mostky přes kanál. Bohužel, voda, mráz a zub času již notně zapracovaly na původně hladkém spojení asfaltu stezky a betonu v podjezdech. Na propojení obou povrchů se vytvořily nepříjemné nerovnosti a „schody“. Zároveň je nutné dávat si v úzkých podjezdech pozor, abyste se nestřetli s protijedoucími cyklisty a bruslaři. Z těchto důvodů doporučuji méně zkušeným jezdcům v podjezdech lyže sundat a projít je po svých.
Trasu je možné protáhnout o 3 (potažmo 6) km až k Pahrbku do Napajedel. V takovém případě je ale nutné v úseku za spytihněvským jezem (v délce 1 km) počítat s méně komfortní jízdou po hrubším asfaltu.
Vítaným doplňkem na trase je možnost doplnění energie na několika občerstvovacích stanicích přímo na cyklostezce, konkrétně v restauracích a občerstveních Přístav ve Starém Městě, Rybník Mokřad v Huštěnovicích, U Rybičky v Babicích a Na Rejdě ve Spytihněvi.
Vzhledem k tomu, že tato trasa patří k páteřním cyklostezkám Slovácka, doporučuji její využívání pro jízdu na kolečkových lyžích zejména v méně exponovaných časech a mimo sezónu. O víkendech a v letních měsících bývá velmi frekventovaná.

Autor: Jan Dušek

Znáte zajímavou lokalitu

A nenašli jste ji tady?