aneb nový závěr seriálu Efisan Skiroll Classics

Organizátor seriálu závodů na kolečkových lyžích Marek Pazderský ohlásil jako vrchol závodní sezóny na kolečkových lyžích 2020 novou padesátikilometrovou trať. Není vůbec lehká, jak mohu z vlastní „výzvědné“ zkušenosti potvrdit. Začíná v Hejnicích u pěkně spravené barokní poutní baziliky, odkud se jede asi dva kilometry po hlavní silnici do obce Lužec pod Smrkem.

Basilika v Hejnicích, místo startu

Cestou absolvujete poměrně bezpečný sjezd, jehož jedinou záludností jsou tu a tam v pěkném asfaltu umístěné mřížové kanály – nikoli jak bývá zvykem na krajnici, ale často i uprostřed cesty. Ovšem sjezdu se není třeba bát. V Lužci je nutno odbočit prudce doprava a vydat se do neméně prudkého kopce (a v jeho první třetině přejet železniční trať) do Lázní Libverda, kam se sjíždí mírným sjezdem. Opatrnosti je zapotřebí při vjezdu na hlavní silnici u kolonády, to ovšem bude během závodu jistě pořadateli ošetřeno. Z Lázní Libverda stoupáte serpentinou pěknou starou alejí do vesnice Přebytek, přičemž cestou míjíte zdejší velkou atrakci, restauraci Obří sud, napravo od silnice. Přiznám se, že jsem ji při prvním průjezdu okruhem přehlédl. 

Alej ve stoupání k Obřímu sudu

Obří sud v polovině stoupání do obce Přebytek

Z Přebytku jedete zvlněnou silničkou s minimálním provozem do Ludvíkova pod Smrkem, kam se sjíždí, opět poměrně bezpečným sjezdems jednou prudší zatáčkou. Při vjezdu na hlavní silnici směřující na Nové Město pod Smrkem je nutno být opět opatrný, ale při závodě jistě ani toto nebude problém. Pár metrů za křižovatkou ve směru na Nové Město je odbočka na Hajniště – je to takové slepé střevo celého okruhu – jede se k hajnišťskému nádraží a zase zpět. Tam mírně klesáte, k nádraží pak následuje prudký výběh, který po otočce opět sjíždíte. Celkem se to při sjezdu rozjede až na 40 km, ale je to bezpečné, na dobrém asfaltu a do roviny. Zpět k hlavní silnici je samozřejmě nutno vyvinout větší soupažové úsilí, neboť cesta logicky stoupá.  Na známé již křižovatce v Ludvíkově zahnete doprava směrem na Raspenavu, kam je to asi čtyři kilometry zpočátku velmi mírně a příjemně zvlněné cesty, která ovšem před Raspenavou začíná výrazněji klesat. 

Cesta z Hajniště do Ludvíkova pod Smrkem

Je to asi jediné sporné místo celého okruhu, protože je v lese, a silnice je zde často vlhká. Tam jsem brzdil i očima a řekl bych, že na podzim, pokud nebude teplo, to zde bude ještě horší, to bývá vlhko v lese zcela běžně. Lze tady hodně získat (jestliže to risknete bez přibrzdění), ale také hodně ztratit. V Raspenavě u benzínové pumy odbočíte doprava a po přejetí říčky Smědé hned vjedete doleva na cyklostezku a podél říčky se pak, mírně zvlněnou silničkou, vracíte do Lužce. Tam opět přejedete říčku na druhou stranu a pustíte se do druhého kola, nebo pokračujete doprava na Hejnice. Až sem je to z Hejnic asi 19,6 km. Okruh z Hejnic je velmi pěkný, jede se pěknou krajinou s výhledy na západní svahy Jizerských hor, které odtud skutečně vypadají jako velké hory, a směrem západním vidíte dále do Polska a do Šluknovského výběžku. Celkově se za jeden okruh nastoupá asi 250 metrů, tedy docela dost…

Pohled do Polska a ke Šluknovskému výběžku z trasy

Po návratu do Hejnic v protisměru, kterým jste jeli na začátku celé trasy (cca 1,7 km), ale začíná něco úplně jiného. Stoupání na Smědavu. Devět a půl kilometru s převýšení 450 metrů. Nejprve do Bílého Potoka, kde místy nevíte, jestli jet soupaží nebo stříďákem (tedy my hobíci, profíci s volbou problém nemají), a pak začínají nekonečné serpentýny a nakonec dlouhá, odhaduji tak kilometr a půl, protivná stoupavá „rovinka“. Při horku, které panovalo při mé výzvědné cestě, jsem toho měl už od půlky dost, a to jsem absolvoval jen jeden okruh…

Autor: Václav Štěpánek

Znáte zajímavou lokalitu

A nenašli jste ji tady?