16.11.2022

Kdo při jízdě na kolečkových lyžích nezlomil hrot u hůlky, tak ten jako kdyby na kolečkových lyžích vůbec nejezdil.

Stačí chvilka nepozornosti, zapíchnout hůlku do praskliny v asfaltu, a jste bez hrotu. I kdybyste však jezdili po krásném novém asfaltu bez prasklin, tak stále existuje riziko, že si nedopatřením ukopnete hrot vlastní lyží. Zkrátka hrot u hůlky lze vylomit prakticky kdekoliv, a pokud na to nejste připraveni, tak to může být docela problém. Není totiž nic příjemného se vracet ze své oblíbené projížďky pouze s jednou holí a obzvláště, pokud se nacházíte v nejzazším místě trasy.

Nejjednodušším způsobem, jak těmto problémům předcházet, je pořídit si hole s rychlovýměnným systémem (Swix má systém TBS, Leki Fin Vario, Exel QCB, atd.), který pouhým pootočením umožňuje snadnou výměnu. Samozřejmě sebou musíte mít náhradní hroty daného výrobce. Pokud však nemáte hole s tímto systémem, tak ještě nemusíte zoufat, někteří výrobci totiž nabízejí sety s rychlovýměnnými systémy, které lze nasadit i na hole jiných výrobců např. Leki a KV+. Nicméně nabídka je relativně omezená, takže se může stát, že se vám nepodaří sehnat set přímo pro průměr vašich holí. Kromě toho je také negativem vyšší cena těchto rychlovýměnných hrotů, která může být i dvojnásobná v porovnání s klasickými hroty, což se může časem dost prodražit.

V případě tedy, že nechcete či nemůžete využít rychlovýměnný systém, tak potom je dobré u sebe vozit alespoň klasické nalepovací hroty či tzv. nouzové hroty. Pro výměnu klasických nalepovacích hrotů v terénu je zapotřebí sebou vozit ještě zapalovač, kterým hrot nahřejete a následně sundáte. Nicméně v typicky sychravém a větrném podzimním počasí není rozhodně žádná sranda tímto způsobem hroty měnit. Jednodušší je v takové situaci použít tzv. nouzový hrot. Jedná se v podstatě o velký hrot, který se nasadí na plastový zbytek hrotu na holi a zajistí pomocí tří inbusů. Jedná se o úkon, který není nikterak složitý a zabere jen chvilku.  Je zapotřebí si akorát pohlídat, aby byl hrot správně nasazen a nebyl pootočen. Výhodou je také, že nouzové hroty lze použít na celou řadu běžných hrotů.  Jedinou drobnou nevýhodu je, že hůl je s nouzovým hrotem vždy o cca 1 cm delší. Na druhou stranu rozdíl v délce holí není nikterak dramatický a dá se tedy s takovou holí bez problému jet.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Michal Vank