24.03.2022

Rádi byste začali jezdit na kolečkových lyžích, ale nevíte, jaké vybavení budete potřebovat? Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky týkající se vybavení  

Jak si vybrat kolečkové lyže?

Trochu zjednodušeně se dá říct, že výběr kolečkových lyží záleží jenom na hmotnosti lyžaře a jeho ambicích. Vaše výška tedy nehraje při výběru žádnou roli. Pro lyžaře vážící více než 90 kg je z hlediska životnosti lyží lepší zvolit některý z hliníkových modelů. Případně se dají zvolit lyže kompozitové, u kterých je jasně deklarována vyšší nosnost, ale takových lyží moc není. Lehčí lyžaři tak mohou bez problému zvolit jak hliníkové, tak i kompozitové lyže.Výhoda kompozitových lyží je v tom, že díky pružnému nosníku, lépe tlumí vibrace vznikající při jízdě po asfaltu (jízda je pohodlnější). To ocení především ti, kteří chtějí na kolečkových lyží jezdit pravidelné relativně dlouhé tréninky/projížďky či se dokonce přímo připravovat na nějaké závody. Pokud však víte, že na kolečkových lyžích budete jezdit nepravidelně a spíše kratší projížďky, tak potom vám dobře poslouží hliníkové lyže.

 

Jaké boty se používají na kolečkových lyžích?

Lze využít běžkařské boty, ale je potřeba počítat s tím, že v parných letních dnech Vám bude v botách dost teplo. Kromě toho boty dostávají na kolečkových lyžích více zabrat. Pokud tedy plánujete jezdit pravidelně delší trasy, tak určitě stojí za zvážení, zda si nepořídit speciální letní boty na kolečkové lyže, které nejsou zaizolované a při jízdě tak příjemně větrají

 

Jaké hole se používají na kolečkové lyže?

Na kolečkových lyžích se běžně používají běžkařské hole, u kterých je však zapotřebí vyměnit zimní košíčky za letní hroty. Existují sice i hole, které bývají označovány jako roller ski (kolečkové lyže), ale z hlediska stavby jsou totožné s těmi zimními. Zpravidla jediným rozdílem bývá, že jsou již osazeny hroty na asfalt.

 

Jak dlouhé hole se používají na kolečkové lyže?

Délka holí používaných na kolečkových lyžích přibližně odpovídá délce holí používaných na běžkách, tedy na klasiku by to mělo být přibližně 84 % výšky postavy a na bruslení přibližně 90 %. Pokud však plánujete pořídit si hole pouze na kolečkové lyže, tak poté můžete zvolit o 2-3 cm delší hole, než používáte na běžkách.

 

Používají se při jízdě chrániče či jiné ochranné pomůcky?

Při jízdě na kolečkových lyžích by měla být samozřejmostí cyklistická PŘILBA, rozhodně to není žádná ostuda. Naopak všichni profíci a zkušení "kolcaři" jezdí výhradně v přilbě.  Pro začátečníky pak doporučujeme chrániče kolen a loktů. Vhodnější jsou pro tyto účely "měkké" chrániče používané např. na volejbal či házenou, které tolik neomezují v pohybu, jako "tvrdé" chrániče používané např. na inlinech. Dále také doporučujeme kvalitní sluneční brýle, které oceníte nejen při sjezdech, ale i proti drobnému hmyzu či prachu. Nedílnou součástí vašeho vybavení by měly být také speciální letní rukavice s dlouhými prsty, které vás při případném pádu ochrání od nepříjemných odřenin.

 

 

Autor: Michal Vank