12.01.2016

Od malička nám bylo vtloukáno a současná lyžařská metodika to potvrzuje, že na kolečkových lyžích začíná mládež trénovat od staršího žactva. Proč tomu tak je a zůstane to tak i nadále?

Příčin, proč jsme začínali na kolečkových lyžích až kolem dvanáctého věku mohlo být víc. Nejvíce se však mluvilo o škodlivosti tehdy nově zrozeného stylu bruslení.  jednostranná zátěž na tělo - z tohoto důvodu se i na lyžích začínalo bruslit od kategorie staršího žactva. Tento argument již v současné době nezaznívá, při správném provedení totiž bruslení škodlivé není a Skateové závody na celostátní úrovni už probíhají od mladšího žactva.  Mluvím pouze o bruslení, neboť je neoddiskutovatelné, že pohodlný "tutový" odraz na kolečkáčích při klasice bude pravděpodobně pro děti návykový.

Dalším z často zmiňovaných argumentů, proč kolečkové lyže nepředkládat dětem je, že jsou těžké. Ano - byly těžké. V současné době tomu tak už není a argumet mně přijde stejně "slabý" jako že běžky jsou moc dlouhé.

Ještě jeden argument slýchávám - jízda na kolečkových lyžích je obtížná, nedá se brzdit. Ano, je to tak. ale zkoušeli jste někdy skateboard nebo současný hit waweboard? Já se nesvezu a sedmiletý syn je na něm jako doma. 

Tak nevím, kdy je nejlepší začít? Zkušenností ze světa moc není. Budu rád za vaše názory, zkušennosti. Přiložená fotka je z australského kroužku, který na svých facebookových stránkách láká i ty nejmenší děti na nový sport - jízda na kolečkových lyžích.

 

Autor: Tomáš Telecký