02.04.2018

Po delší době jsme měli možnost opět otestovat lyže od méně známého výrobce, a to od značky Tomski, která se nachází v Rýmařově.

Na úvod recenze bychom nejprve zmínili některé technické parametry těchto kolečkových lyží.  Délka nosníku, resp. vzdálenost od jedné osy kolečka k té druhé, je 700 mm. Jedná se tedy obecně o spíše kratší kolečkové lyže na klasiku.  Nicméně např. kolečkové lyže Swenor Alutech  jsou dlouhé 720 mm, takže rozdíl není příliš velký.  Hlavní rozdíl mezi zmiňovaným nosníkem je však v tom, že lyže značky Tomski mají nosník lehce prohnutý (samozřejmě kromě použitého materiálu). Kolečkové lyže tak připomínají svým „klenutým“ nosníkem běžky.  V souvislosti s nosníkem je ještě vhodné zmínit, že jeho spodní část je kryta plastovým pruhem. Karbonový profil je tak chráněn před případným odřením, což zvyšuje jeho životnost.

Testovaný model byl osazen středně rychlými gumovými kolečky, která rychlostí víceméně odpovídají kolečkům č. 2 od Swenoru. Znamená to tedy, že lze tyto kolečkové lyže využít i pro závodní účely.  Naopak pro tréninkové účely se už mohou někomu zdát příliš rychlá. Rozměr koleček je 75x44 mm, takže šířkou prakticky odpovídají kolečkům od Swenoru. Z hlediska tvrdosti jsou však tato kolečka odlišná. Swenor či třeba Swix mají dvojková kolečka dost měkká, zatímco v případě Tomski jsou naopak kolečka relativně tvrdá. Obecně tvrdší kolečka o něco hůře drží směr jízdy, ale na druhou stranu umožňují velmi efektivně odšlapovat.

Hmotnost párů je 2100 gramů, což je asi vůbec nejčastější hmotnost klasických kolečkových lyží. Pocitově však na noze působily lyže Tomski výrazně lehčeji než hliníkové lyže Swix C2, které jsou celkově těžší pouze o 14 gramů.

Jak se vlastně na těchto karbonových lyžích jezdilo? Musíme dát za pravdu výrobci, že lyže jsou opravdu tužší. Koneckonců váhový limit pro tyto lyže je až 110 kg.  Kombinace tužšího vyklenutého nosníku s tvrdšími kolečky poté způsobuje, že lyže působí trochu vratce. Je však potřeba zdůraznit, že pocit z lyží se může v závislosti na hmotnosti lyžaře dosti lišit. Jako ideální váhu lyžaře pro tyto kolečkové lyže vidíme přibližně 80 – 95 kg. Pod lehčím lyžařem lyže prakticky „nepruží“ a příliš netlumí, což je znát zejména při soupaži (kvůli rovnoměrnému rozložení hmotnosti).  Nicméně to neznamená, že by byly lyže nikterak špatné. Jen se zkrátka pod lehčím lyžařem (cca 75 kg) budou chovat podobně, jako lepší hliníkové lyže .

Autor: Michal Vank