14.07.2016

Celokarbonové kolečkové lyže s patentovaným systémem Dynamic Flex. Revoluce v oblasti kolečkových lyží?!

Španělské lyže Quionne zaujmou, díky svému atypickému tvaru, hned na první pohled. Na rozdíl od ostatních kolečkových lyží totiž nemají šasi v průřezu tvar obdélníku, ale jakéhosi půlkruhu zakončeného deskou, na niž se umisťuje vázání.  Ono půlkruhové vyztužení se nenachází po celé délce lyže, ale končí vždy pár centimetrů před kolečkem, kde pokračuje pouze relativně tenká karbonová „deska“. Taková lyže je tedy v oblasti vázání tuhá, ale ve své přední a zádní části pruží. Právě tento systém odpružení si nechala rodinná firma Quionne patentovat pod názvem Dynamic Flex Systém. Podle výrobce by takováto konstrukce lyží měla poskytovat nejen efektivní pohlcování vibrací při jízdě, ale především zajistit podobný pocit z jízdy jako na běžkách. Tuhle frázi najdete prakticky u všech kolečkových lyží, ale jak jsou na tom Quionne Skate Carbon doopravdy?

Kolečkové lyže Quionne se vyrábějí celkem pro tři váhové kategorie. V našem testu jsme měli k dispozici variantu M (střední), které cílí zejména na váhovou kategorii 50 až 75 kg. Vzhledem k mým 76 kg jsem se nacházel víceméně uprostřed mezi střední a tvrdou variantou šasí. Na základě těchto informací jsem se tedy obával, že testované lyže budou pružit až příliš. Naštěstí se tato domněnka ukázala jako milná. Lyže pružili pouze mírně a velmi kultivovaně, takže na to člověk po pár kilometrech úplně zapomene a užívá si pocit hladké jízdy. Tyto kolečkáče totiž opravdu dobře pohlcují vibrace vznikající při jízdě po nerovném povrchu, což poskytuje opravdový jízdní komfort. Můžu tedy říct, že skateové kolečkové lyže Quionne se pocitem z jízdy skutečně blíží běžkám. Tomu napomáhají i vhodně zvolená kolečka, která při svých rozměrech 100x24 mm nejedou jak splašená, ale víceméně odpovídají rychlostem dosahovaným v zimně na sněhu. Za zmínku také stojí, že i přes „tradiční“ rozměr koleček jsou lyže nadstandardně stabilní. Celkové lepší stability lyží bylo dosaženo právě atypickým tvarem šasí, které jsou ve své horní části výrazně širší než ostatní konkurenční modely. 

Neobvyklí tvar šasí lyží Quionne

Možná jste si už položili otázku, jakou mají tyto lyže odolnost či životnost. Podle výrobce zvládly lyže během testovacích jízd přes 2 000 km a to bez jakýchkoliv problémů či známek poškození. Uvedenému tvrzení lze věřit, jelikož se firma Quionne nežene za vyrobením extrémně lehkých lyží, ale kvalitních a funkčních. Hmotnost páru těchto lyží, při délce 670 mm, činí velmi příjemných 1,36 kg. Nízké hmotnosti lyží je dosaženo právě celokarbonovou konstrukcí, která je u bruslařských modelů kolečkových lyží zcela ojedinělá. Ostatní výrobci totiž zpravidla kombinují karbon s hliníkovými profily, které slouží k uchycení koleček k lyži.

Co říct závěrem?  Celokarbonové lyže Quionne jsou opravdu zdařilou novinkou, která posouvá požitek z jízdy na kolečkových lyžích zase o level výš. Na druhou stranu obecně pružnější lyže nelze doporučit úplně všem. Zejména začátečníci, kteří ještě neumějí správně přenést váhu, může mírné pružení lyží zbytečně „rozhazovat“.

Autor: Michal Vank