05.06.2016

lyže na bruslení z řady 7 byly velmi dobré, ale jak v našem testu obstojí lyže na klasiku?

 Nejprve se však podíváme na základní parametry těchto lyží. Délka šasí je u tohoto modelu vcelku standardních 700 mm. Nosníky jsou vyrobeny z odolné hliníkové slitiny a lyže celkově váží pouze 1830 g. Mezi kolečkovými lyžemi na klasiku patří tedy jednoznačně mezi ty lehčí. Na druhou stranu je potřeba říct, že jsou výrazně těžší než většina lyží na bruslení, což je však vzhledem k jejich rozměrům logické. Důležité je však, že na nohách lyže nepůsobí nikterak těžkým dojmem, což bývá u klasických lyží problémem.  Lyže One Way Classic 7 jsou osazeny gumovými kolečky o rozměrech 80x44 mm. Tato kolečka tedy patří spíše k těm širším.

Šířka koleček 44 milimetrů zajišťuje dobrou stabilitu a především krásně drží směr. Začátečníkům či pokročilým bych tedy určitě doporučoval lyže právě spíše se širšími kolečky, protože absence stopy klade poměrně velké nároky na udržení směru jízdy.

S označením od výrobce „středně rychlá gumová kolečka“ plně souhlasím, jelikož i z mého pohledu se jedná o ten pomyslný zlatý střed. Osobně si myslím, že rychlost těchto koleček bude naprosté většině lidí vyhovovat.

Testované lyže měly kolečka s antireverzním mechanismem (zarážka pro zajištění odrazu) umístěny vzadu. Tuto variantu ocení především začátečníci, jelikož se mohou spolehnout na opravdu stoprocentní odraz.  Umístěním koleček s antireverzním mechanismem dopředu dosáhneme trochu méně jistého odrazu (i tak stále výborný odraz) a jízda se o něco více přiblíží jízdě na běžkách. Bohužel ani v tomto případě nemůžete očekávat, že byste na kolečkových lyžích vypilovali váš odraz, jelikož ten je vždy opravdu betonový. Rozhodně se však jedná o pohyb velmi podobný běhu na lyžích, který jinak jen stěží napodobíte.  

Další test jenom potvrdil, že finská značka One Way kolečkové lyže opravdu umí. Pokud sháníte dobré lyže na klasiku za přijatelnou cenu, určitě bych přinejmenším zvážil model One Way Classic 7.

Autor: Michal Vank