16.09.2019

...nejprve běžky a teď i kolečkové lyže! Jaké jsou kolečkové lyže od této prémiové značky?

Začátkem tohoto roku, po dlouhé odmlce, představila rakouská prémiová značka Kästle svoji novou kolekci běžek.  Naštěstí však nezapomněli ani na kolečkové lyže, takže už během června se na našem trhu objevily kolečkové lyže této značky. Konkrétně se jedná o modely Kästle RS10 Classic, RS 10 Skate a RS 10 Junior. My jsme měli možnost otestovat jediného zástupce klasických kolečkových lyží, a to kompozitové lyže Kästle RS10. Dle slov výrobce nabídnou tyto lyže nejen dobré tlumení vibrací, ale i dobrou stabilitu a přirozený odraz. To vše má zajistit kvalitně odladěná kombinace kompozitového nosníku, uchycení koleček a v neposlední řadě i samotná koleček. Teď už se však pojďme podívat, jak si lyže vedly v testu.

Nejprve je zapotřebí říct, že testované lyže byly osazeny kolečky č. 2, což je vlastně jediná možnost, jelikož firma Kästle jinou rychlost koleček ani nenabízí. Je to trochu škoda, jelikož pro zkušenější „kolcaře“ jsou kolečka č. 2 na trénink zbytečně rychlá. S těmito kolečky se klidně můžete vydat na nějaký závod u nás, jelikož pojedou srovnatelně se Swenory. Zkrátka na závody u nás ideální, ale pro tréninkové účely jsou už dost rychlá.  Nejedná se však o neřešitelný problém, jelikož rozměry těchto koleček se shodují s rozměry koleček Swenor. Rychlost lyží tedy můžete korigovat právě nákupem koleček Swenor. Jinak standardně dodávaná kolečka od Kästle jsou tvořena poměrně měkkou směsí gumy, která má svá specifika. Taková kolečka dobře tlumí vibrace vznikající při jízdě po nerovném povrchu, lépe „zdolávají“ asfalt špatné kvality a při nižších rychlostech i dobře vedou lyže. Naopak při vyšších rychlostech či prudkých změnách směru mají tendenci „plavat“.

Samozřejmě neméně důležitou částí kolečkových lyží jsou i samotné nosníky, které jsou v tomto případě tvořeny poměrně osvědčenou kombinací „dřeva“, uhlíkových a skelných vláken. Nejedná se sice o žádnou revoluce, ale to rozhodně nevadí. Nosník je totiž velmi dobře odladěn a společně s použitými kolečky zajišťuje velmi hladkou jízdu. A věřte tomu, že jsme lyže Kästle opravdu nešetřili. Záměrně jsme totiž vybrali trasu, na které jsou dvě cyklostezky spojeny pouze polní cestou.

Co říci závěrem? Kolečkové lyže Kästle RS10 Classic jsou velmi kvalitně zpracované lyže, na kterých se nedostatky hledají opravdu obtížně. Zřejmě největším nedostatkem je absence volby jiné rychlosti koleček.  Malou výtku bychom ještě měly ke zpracování blatníčků, které jsou bohužel z tvrdšího plastu, který je náchylný ke zlomení. Dokonce už během testu se nám podařilo jeden ulomit.

Lyže Kästle pořídíte bez problému i za cenu pod 8 000 Kč, což z nich vytváří poměrně zajímavou alternativu k TOP modelům zaběhnutých značek, jakými je např. Swenor, Marwe či Fischer. Pokud hledáte kvalitní kolečkové lyže, na kterých můžete nejen pěkně trénovat, ale i bez problému absolvovat nějaký ten závod, tak potom patří lyže Kästle RS10 k jedním z favoritů!

Kolčkové lyže Kästle RS10 můžete otestovat v brněnském Sun sportu

Autor: Michal Vank