28.03.2016

Rám ze skelného plastu vyztužený kovovými profily? To jsou přece italské kolečkové lyže I-gliti .

Původem jsou tyto lyže opravdu italské, ale v dnešní době jsou již vyráběny firmou SRB v Německu, která celý koncept ještě zdokonalila. K čemu je takový plastový rám vůbec dobrý? Podle výrobce má zajistit lepší stabilitu a zároveň i flexibilitu celé lyže, což by mělo přiblížit jízdu na kolečkových lyžích jízdě na běžkách v zimě. Během testování jsem však nepozoroval, že by se tyto lyže při odraze chovaly výrazněji odlišně od lyží s hliníkovými rámy.  Naopak jako velký nedostatek tohoto rámu vidím jeho vysokou hmotnost, která mě vzhledem k použití plastu velmi překvapila. Zejména prvních pár kilometrů působily lyže na nohách nepříjemně těžkým dojmem. Tento pocit se naštěstí s přibývajícími kilometry pomalu vytrácel. Nicméně při ježdění rychlých úseků do kopce si člověk uvědomí, že tyto lyže prostě lehké nejsou. Relativně vyšší hmotnost souvisí s jejich nadprůměrnou délkou (650 mm) a šířkou (až 50 mm v prostřední části lyže). Naprostá většina lyží na bruslení nepřesahuje délkou 620 mm. Co se týče šířky lyže, tak ta je např. u Drlíka po celé délce konstantní a činí 40 mm. Výrobce se tedy snaží větší délkou, proměnlivou šířkou a mírným klenutím více přiblížit běžkám.  Určitou výhodou tohoto rámu je jeho „děrovaná“ struktura umožňující snadnou instalaci vázání.

Lyže jsem testoval se standardně dodávanými gumovými kolečky o rozměrech 100x24 mm. Rychlost těchto koleček mně vyhovovala, jelikož přibližně odpovídá rychlostem dosahovaných v zimě na lyžích. Samotný výrobce označuje rychlost těchto koleček jako medium, což je z mého pohledu příznačné označení.

Součástí těchto lyží jsou rovněž blatníčky, které ovšem společně s rámem tvoří jeden celek. To je ale v případě jejich poničení problém, protože je nelze vyměnit.

Co říci závěrem? Snaha více přiblížit kolečkové lyže svými parametry běžkám určitě není špatná, ale bude zapotřebí celý koncept ještě zdokonalit, protože jízdní vlastnosti těchto lyží se od konkurence příliš neliší. Lyže I-gliti sice nejsou zatím revolucí v oblasti kolečkových lyží, rozhodně však nejsou špatné. Díky své šířce a délce jsou tyto lyže poměrně stabilní, což je v kombinaci s gumovými kolečky, které jsou přiměřeně rychlé, dobrá volba pro všechny začátečníky.

 

Autor: Michal Vank