23.06.2017

Kolečkové lyže využívající obdobnou technologii, jako klasické běžky

Jádro nosníku těchto kolečkových lyží zjednodušeně připomíná voštiny, které jsou uzavřeny nejdříve obalem ze „dřeva“ a poté je vše ještě překryto karbonovou vrstvou (kromě spodní části nosníku). Výhodou je, že spodní část nosníku není tvořena karbonem, ale vinylem, což prodlužuje životnost lyží.

 

 

 

 

Bohužel však využití technologie Air Core Composite nepřispělo k nižší hmotnosti lyží. Dokonce se svoji hmotností 2 13O g jsou o něco málo těžší než např. hliníkové lyže Swix. Na druhou stranu poskytuje konstrukce nosníku určitou míru flexibility, která pomáhá pohlcovat vibrace vznikající při jízdě, což člověk ocení zejména při delších trénincích soupaž. Je však zapotřebí si na pružící nosníky trochu zvyknout, jelikož kladou trochu větší nároky na stabilitu.

Délka lyží je 745 mm, což lze považovat spíše za delší lyže. Výhodou je, že delší lyže lépe vedou, takže např. při soupaž není zapotřebí neustále „překládat“ nohy.  Kolečka mají standardní průměr 80 mm, ale se šířkou 38 mm se jednoznačně řadí mezi ty nejužší používaná kolečka na klasiku. Nevýhodou standardně dodávaných gumových koleček je to, že na mokru jsou o něco málo hladší než je obvyklé (u gumových koleček). Horší přilnavost koleček je zřejmě způsobena použitím poměrně tvrdé směsi, která by tudíž mohla prodloužit životnost koleček. Nicméně lyže nebyly testovány tak dlouho, aby šlo tuto domněnku potvrdit. Testované lyže byly dodány s antireverzním mechanismem umístěným na zadním kolečku, což umožňuje o něco silnější odraz než při umístění vepředu. Lyže si však lze objednat i ve variantě s antireverzním kolečkem vepředu.  Tato varianta se o trochu více přibližuje jízdě v zimně na sněhu. Kolečkové lyže jsou osazeny kolečky s pevným středem, které obecně kvůli menšímu množství gumy, přenášejí větší množství vibrací. Nicméně tento problém řeší flexibilní nosník.

Kolečkové lyže Fischer Carbonlite Classics jsou určené spíše pro závodníky, kteří při dlouhých trénincích plně ocení vyšší jízdní komfort. Nicméně i mírně pokročilí ocení hladší jízdu, kterou tyto lyže ve srovnání s hliníkovými modely poskytují. Za technologie se však platí, takže tento model patří k tomu dražšímu na českém trhu. Na druhou stranu např. hliníkové lyže Swenor Alutech se neprodávají o mnoho levněji.

Kolečkové lyže Fischer Carbonlite Classic můžete otestovat v brněnském Sun sportu

Autor: Michal Vank