10.10.2018

jedny z nejlevnějších kolečkových lyží na českém trhu

Na úvod by bylo jistě vhodné představit tuto značku, jelikož si troufneme tvrdit, že značku Barnett v našich končinách mnoho lidí nezná. Jedná se o francouzskou firmu, která se zabývá výrobou sportovního vybavení ve třech hlavních odvětví, a to týmové sporty (baseball, hokej, rugby,…), cyklistika a kolečkové lyže/ běh na lyžích. Nás samozřejmě zajímá především poslední ze jmenovaných odvětví, kde jsou bezesporu nejzajímavějšími produkty kolečkové lyže a karbonové hole. V sortimentu klasických kolečkových lyžích nabízí firma Barnett dřevěné, hliníkové i karbonové lyže. My se však v této recenzi budeme zabývat pouze modelem hliníkovým, který nese označení RCE 700. Určitě by však stálo za to vyzkoušet i karbonový model, jelikož karbonové hole Barnett vynikají skvělým poměrem cena/výkon.

Pojďme si tedy říct, pár technických parametrů k lyžím RCE 700. Číselné označení 700 zde není náhodné, jelikož odkazuje resp. odkazovala na délku nosníku v milimetrech. Novější modely již však mají délku nosníku pouze 690 mm. Jedná se tak sice o poměrně krátké lyže (např. délka nosníku u lyží Swenor Alutech je 720 mm), ale na celkové váze se to nijak pozitivně neprojevilo. S váhou 2 176 g (pár) jsou totiž o něco málo těžší než např. již zmiňované lyže Swenor Alutech. Kolečkové lyže RCE 700 jsou standardně prodávány se středně rychlými gumovými kolečky o rozměrech 76x44 mm. Za zmínku určitě stojí to, že kolečko s antireverzním mechanismem je umístěno vpředu.

Jak se vlastně jezdí na kolečkových lyžích, jež se dají koupit včetně vázání pod 5 000 Kč?  Opověď na tuto otázku můžeme již částečně najít v uvedených technických parametrech lyže. Kratší nosník lyže v kombinaci s relativně tvrdými kolečky o větším průměru způsobuje to, že jsou lyže při jízdě trochu „neposedné“. Tento nedostatek se projevuje, jak při jízdě soupaž, tak i při střídavém běhu dvoudobém. Právě při „stříďáku“ je však více znát, že lyže hůře drží směr a jsou vratší. K nepříliš dobrému dojmu ze „stříďáku“ přispělo i umístění kolečka s antireverzním mechanismem dopředu. Lyže jsou kvůli tomu v přední části těžší, což způsobuje, že se při odrazu lyže trochu rozhoupe a při následném pokládání je těžší ji „zkrotit“. Obecně umístění kolečka s antireverzním mechanismem vpředu nám příliš nevyhovuje, ale připouštíme, že to může mít určité výhody.

Dost už však bylo kritiky, kolečkové lyže Barnet RCE 700 rozhodně nejsou špatné lyže. Je potřeba upozornit na to, že výše uvedené řádky jsou vztaženy k lyžím, jako Swenor Alutech či Swix Roadline, na kterých máme naježděno nejvíce kilometrů. Lyže Barnett tak byly srovnávány se špičkou v segmentu (dle našeho názoru) hliníkových lyží. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že Barnetty nejsou špičkové lyže, což se dalo očekávat, ale jaké jsou v porovnání s ostatními lyžemi v podobné cenové kategorii? Pokud na kolečkových lyžích teprve začínáte a nechcete hned ze začátku investovat do drahých lyží, tak věřte, že těmito lyžemi neuděláte chybu. Za více než příznivou cenu totiž získáte lyže s kvalitními odolnými kolečky (odolné vůči opotřebení) a odolným nosníkem, který zvládne i těžší lyžaře.

Kolečkové lyže Barnett RCE 700 můžete otestovat v brněnském Sun sportu

 

Autor: Michal Vank