01.08.2023

Rádi byste si pořídili rukavice na kolečkové lyže, ale nevíte, které zvolit? Zde přinášíme tři typy na rukavice, se kterými neuděláte chybu.

Mezi naše tipy na kvalitní letní rukavice patří Lill Sport Legend Roller, Swix Vantage Light (nástupce oblíbeného modelu Carbon) a Barnett NBG-18. Značku Swix zřejmě nemusíme nikomu dlouze představovat, ale Lill Sport či dokonce Barnett mohou být pro nejednoho neznámou značkou. Ačkoliv firma Lill Sport není všeobecně tolik známá, tak ve svět závodního lyžování patří mezi jednu z nejvýznamnější firem. Zejména potom v dálkových bězích tato značka jednoznačně dominuje. Naopak firma Barnett nepatří mezi ikonické výrobce vybavení na běžky, jelikož se zabývá především výrobou vybavení pro jiná sportovní odvětví, jako např. cyklistika, americký fotbal či baseball. Tím se i dostáváme k jedné z hlavních výhod rukavic Barnett, vůči zmiňovaným „konkurentům“. Díky tomu, že se nejedná o žádnou exkluzivní značku, tak i ceny jsou výrazně nižší, protože zákazník nepřiplácí za značku. Rukavice Barnett tak pořídíte okolo 550 Kč, zatímco Swix či Lill sport mají doporučenou cenu lehce přes 1 000 Kč. Samozřejmě cena není všechno, ale v případě rukavic Barnett to není na úkor kvality, takže rukavice vám vydrží srovnatelně s konkurenčními značkami. Je však zapotřebí říct, že pokud budete rukavice opravdu intenzivně používat tak vám, nejspíše déle než rok, nevydrží. Je to dáno hlavně tím, že svršek je tvořen elastickým perforovaným materiálem, který sice skvěle větrá, ale mechanicky není zas tak moc odolný. Obdobně řešený svršek mají i rukavice Swix Vantage Light, u kterých tedy také nelze očekávat nikterak dlouhou životnost.

 

 

 

 

 

 

 

V případě rukavic Vantage je však výrazně lépe řešené ukončení rukavice v oblasti zápěstí, které není tak stažené a rukavice se tak nasazují o poznání lépe.  Z hlediska životnosti mají nejlépe řešený svršek rukavice Legend Roller, u kterých je použita Lycra. Ta zajišťuje větší odolnost, ale na druhou stranu rukavice trochu méně „dýchají“, i když je svršek stále velmi tenký. Když zůstaneme ještě u vrchní části rukavice, tak je zapotřebí ještě zmínit, že jediné rukavice Legend Roller mají malý froté ručníček (umístěný na palci) k otírání potu či třeba brýlí, což je zas nás rozhodně velké plus. Zejména v létě je takový ručníček skvělá věc.

 

 

 

 

 

 

 

A jak vlastně jednotlivé modely rukavic sedí? U všech testovaných modelů jsme měli k dispozici velikost 9, která nám dobře seděla. Znamená to tedy, že velikosti rukavic uvedených výrobců jsou relativně shodné, což rozhodně usnadňuje nákup. Nicméně rukavice Vantage jsou trošku větší, což ocení zejména lidé s delšími prsty, které jsou v případě Legend Roller či NBG-18 spíše kratší. Zpracování prstů je lepší u rukavic Legend Roller a Vantage než u NBG-18. Střih je více přiléhavý, takže rukavice lépe padnou.

 

 

 

 

 

 

 

Opět drobnou vychytávku nabízí model Legend Roller, který má na ukazováčcích drobné pošití, které usnadňuje práci s dotykovým displejem. Ačkoliv je to dost subjektivní, tak nám nejlépe seděly rukavice Legend Roller, které nejlépe obepínaly ruku a nikde nebyly zkrabatělé. Zkrátka máme rádi, když jsou rukavice dost natěsno =), protože jakmile se rukavice zpotí, tak se vždy i trochu roztáhne. Pokud si také zvolíte trošku těsnější rukavice, tak oceníte i drobnost v podobě malého očka, směřujícího k zápěstí, za které lze zatáhnout a usnadnit si tak nasazování rukavic. Zmiňované očko mají rukavice Legend Roller a Vantage Light, ale nikoliv NBG-18.

 Které rukavice si tedy vybrat? Rukavice Barnett NBG-18 jsou takový základní model, za který neutratí moc peněz a zároveň vás nezklame. Na druhou stranu rukavice nenabízí žádnou „výbavu“ navíc (froté ručníček či očko pro pohodlnější nasazování) a hůře se nasazují. Jsou to však věci, na které si člověk zvykne, obzvláště pokud předtím neměl žádné lepší rukavice. Modely Swix Vantage Light i Lill Sport Legend Roller jsou dotaženy více do detailů, což je rozhodně příjemné, ale nikoliv nutné, a navíc si za to dost připlatíte. Pokud tedy chcete to nejlepší, tak zvolte rukavice Legend Roller. My na nich oceňujeme froté ručníček, a že skvěle sedí. Hledáte-li dobrý poměr cena/výkon, tak potom zvolte rukavice NBG-18.

 

Autor: Michal Vank