21.02.2017

Nové vázání Turnamic již bylo oficiálně představeno, ale u nás se zatím ještě neprodává. Máme se na co těšit?

Už je to nějaký pátek, co bylo představeno s napětím očekávané vázání Turnamic. Nové vázání bylo vyráběno ve spolupráci vývojářů z Rossignolu a Fischeru za účelem vytvoření revolučního vázání. Jedná se však opravdu o něco tak převratného? Hlavními body, kterými se Turnamic měl odlišovat od své konkurence je: způsob otevírání/zavírání vázání, upevnění/posouvání vázání a flexibilita vázání.

Hned prvním bodem se Turnamic bezpochyby liší od všech ostatních vázání, jelikož v sobě kombinuje výhody turistického a závodního vázání. Při nasazování lyží stačí totiž pouze tzv. nacvaknout botu do vázání, ale při sundávání lyží je už zapotřebí otočit speciální páčkou. Vázání se tedy již neotevírá tažením páčky nahoru, nýbrž jejím otočením do strany, tedy podobně jako u starých vodovodních kohoutků. Druhou novinkou měla být možnost nasadit a posouvat vázání bez jakýchkoliv nástrojů. V tomto případě se však už o úplnou novinku nejedná, jelikož tato možnost se objevila už u závodního vázání Rottefella Xcelerator SSR. Systém posouvání vázání je v obou případech odlišný. Turnamic totiž využívá systém pouze jedné páčky, zatímco Xcelerator SSR využívá rozdílné „páčky“ pro posouvání dopředu a dozadu. Nicméně oba dva způsoby jsou uživatelsky velmi jednoduché. Poslední z avizovaných změn má být vyšší flexibilita vázání, která by měla zajistit lepší dynamiku jízdy. Zde bych tedy trochu pochyboval, ale vázání se mně zatím nepodařilo sehnat k testu, takže to objektivně zhodnotit nelze.

Na první pohled tedy toto vázání nepřináší žádnou zásadní změnu, ale přeci jenom jedna velká změna nastane. Vázání Turnamic totiž není kompatibilní s doposud běžně používanými NIS deskami, takže se bude dát nasadit pouze na lyže s novou NIS deskou. Navíc Rossignol oznámil, že bude dodávat už jenom lyže s novým typem NIS desky. V takovém případě by tedy zákazníci nemohli využít své staré vázání, ale museli by si koupit Turnamic.

Autor: Michal Vank