12.10.2021

V následujících několika článcích bychom se rádi věnovali, pro některé možná méně známým, tréninkovým prostředkům či doplňkům. Jedná se o „věci“, které máme sami vyzkoušené a vidíme v nich určitý tréninkový potenciál. Cílem těchto článků bude seznámit vás jednoduchou formou s těmito prostředky a inspirovat vás. Spíše než o rozsáhlé studie, se bude jednat o obecné návody doplněné o naše zkušenosti.

Když se řekne medicinbal tak si asi většina z vás představí takový ten hnědý těžký kožený balon, se kterým cvičil naposledy někdy na základní škole. Určitě si také vzpomenete, že vás učitelé prosili, ať s ním nemlátit úmyslně o zem, jelikož to dělá nejen hrozný hluk, ale že tím zničíte novou podlahu nebo rovnou medicinbal.  Samozřejmě dříve či později to stejně dopadlo tak, že se z medicinbalu začal sypat písek.

Naštěstí technologie pokročily a dnes již vesele můžeme mlátit medicinbalem o zem, tedy pořád to dělá hrozný hluk a pořád tím můžete zničit podlahu, ale některé medicinbal už to vydrží. Mezi takové, které jsou přímo určeny pro házení o zem či zeď, patří Slam Ball, D-Ball či Bumper Ball. Jedná se vlastně o medicinbaly vytvořené z velmi odolné gumy, které se liší mírou odskoku a tím, zda jsou ještě něčím vyplněny.

Nám se nejvíce osvědčil Bumper Ball značky StrongGear, který vůči ostatním relativně dost skáče, což pomáhá udržet určitou plynulost při cvičení. Míra odskoku je však samozřejmě také dána samotným zpracováním výrobce. Možná však budete překvapení až budete vyhledávat slovo Bumper Ball ve vyhledávači =), stejně totiž bývají označovány ty velké nafukovací "balóny", ve kterých se dá běhat. Obecně by však měl Bumper Ball skákat více než Slam Ball či D-Ball. Trochu specifickou kategorii představují tzv. D-Ball, což je vlastně Slam-Ball o vyšších hmotnostech. Není tedy problém si pořídit doslova „bourací kouli“, která bude mít 70 Kg!!! 

Bumper Ball pro posilování

 

 Bumper Ball na hraní

 

 

 

 

K čemu jsou, ale vlastně takové medicinbaly vhodné? Existuje v podstatě nepřeberné množství cviků, které s nimi lze odcvičit, ale těžištěm jejich využití je především plyometrický trénink. Zjednodušeně se dá říct, že tento trénink je založen na rychlém střídání natáhnutí (excentrická fáze) a zkrácení (koncentrická fáze) svalů. Typickými cviky jsou například kliky s tlesknutím či na dolní část těla seskoky a výskoky na lavičku. V případě použití medicinbalu se jedná především o různé formy hodů. Tím nejčastěji využívaným cvikem však bývá hod oubouruč o zem, což je vlastně taková silovou soupaž.

 Plyometrický trénink velmi dobře rozvíjí dynamickou sílu, což je z pohledu pojetí současného lyžování velice důležité. Samozřejmě se lze, kromě rozvoje silových schopností, zaměřit i na nácvik správné techniky např. soupažného běhu prostého (soupaž). Nicméně to se jeví, jako problematické, jelikož je zapotřebí, buď dohled někoho kvalifikovaného nebo velmi dobře vědět, jak by správné provedení mělo vypadat. Z tohoto úhlu pohledu se tedy určitě jeví, jako jednodušší hodit těžkým medicinbalem párkrát o zem.

Jak tedy na to? Před samotným cvičením je vždy zapotřebí se důkladně rozcvičit. Tím však rozhodně není myšlen dlouhý statický strečink, který v tomto případě naopak riziko zranění zvyšuje. Zvolte tedy nějakou dynamickou formu rozcvičení. Klidně se před samotným cvičením můžete jít lehce proběhnout, ale nezapomeňte poté zařadit i nějaké cviky na vrchní část těla např. pár kliků. Na plyometrický trénink byste však měli být odpočatí, takže to se samotným rozcvičováním zase nepřehánějte, pokud předtím uděláte 100 kliků, tak už nejspíše nebudete mít dostatek sil pro hlavní část tréninku. Stejně tak pokud napřed zařadíte nějaký těžší intervalový běh.

Pro samotný trénink raději zvolte těžší medicinbal, se kterým budete schopni odcvičit maximálně deset opakování v dané sérii. Samozřejmě pokud s tímto druhem tréninku teprve začínáte, tak zvolte raději lehčí váhy. Mezi jednotlivými sériemi doporučujeme zařadit pauzu dlouho minimálně 3 minuty, tak aby si zatěžované svaly stihly do další série „odpočinout“. Nemusí se však jednat přímo o pasivní odpočinek, místo toho lze zařadit cviky s vlastní vahou, jako např. cviky zaměřené na střed těla. Klidně tedy můžete zařadit cviky s medicinbalem i do vašeho kruhové tréninku. Dejte si však pozor, abyste plyometrické cviky, na stejné svalové partie, nezařazovali častěji než dvakrát týdně. Časté využívání těchto cviků totiž zvyšuje riziko zranění.