01.05.2016

V minulém díle jsme si pověděli něco o běžně používaném označení ložisek. Dnes se podíváme na problematiku používání ložisek za mokra.

Na otázku, jak často je zapotřebí mazat ložiska neexistuje jednoznačná odpověď. Potřeba mazat ložiska se odvíjí od povětrnostních podmínek, čistoty cest, typu ložisek a použitého maziva. Nejvíce dostávají ložiska zabrat při jízdě na mokrém povrchu či přímo v dešti. V takovém případě je vhodné po jízdě ložiska rozmontovat, vyčistit, vysušit a namazat. Jinak by ložiska začala rezivět a ztrácet svoje vlastnosti. Zpočátku nemusí být změny příliš patrné, ale při častějších jízdách za mokra se znehodnocení ložisek brzy projeví. V extrémních případech tyto změny dokonce uslyšíte, protože ložiska budou za jízdy vydávat podivné zvuky. Pokud však chce jezdit za mokra a nechce se Vám ložiska čistit, tak investujte do ložisek se speciálními prachovkami (krytka ložiska) určenými do těchto podmínek. V obchodech je najdete pod označením waterproof či rustproof.  

Náchylnost ložisek na vlhkost a špínu závisí kromě prachovek také na typu použitého maziva. Běžně se používá plastické mazivo či syntetické oleje. Plastické mazivo má tu výhodu, že vnitřek ložiska lépe chrání před vlhkostí a nečistotami. Navíc se tento typ ložisek nemusí čistit příliš často. Nevýhodou ložisek s plastickým mazivem je jejich nižší rychlost. Ložiska se syntetickým olejem jsou přesným opakem těch s plastickým mazivem. Bohužel údaje o použitém mazivu jsou v obchodech uváděna jen sporadicky. Obecně se však dá říct, že u levných ložisek s kovovými prachovkami se používá plastické mazivo, zatímco dražší modely s gumovými prachovkami jsou ošetřeny speciálními gely, oleji či nemusí být ošetřeny vůbec. Levná ložiska jsou dobrou volbou pro všechny, kteří nechtějí ztrácet čas jejich čištěním. Místo pravidelného čištění si tedy radši vždy koupí nová ložiska.

Věděli jste, že při domazávání ložisek o vnitřním průměru 80 mm se má použít 14 g maziva? Tabulku s vnitřním průměrem ložisek a doporučeným množstvím maziva naleznete na stránkách Korbel - Ložiska.

Vůbec nejdražším řešením problému s korozí ložisek je pořídit si ložiska polokeramická, u kterých jsou místo ocelových kuliček použity kuličky keramické.  Tyto kuličky jsou nejčastěji vyrobeny z oxidu zirkonného (bílá keramika) či nitridu křemičitého (černá keramika) a vynikají svoji rychlostí, velmi dobrou životností a nízkou hmotností. Tyto ložiska sice nepodléhají korozi, ale i tak je zapotřebí je pravidelně čistit. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která se u kvalitních značek může dostat až na cenu samotných kolečkových lyží.

Výrobci kolečkových lyží neuvádějí údaje o ložiscích vůbec. Výjimečně se dá dohledat třeba třída ABEC, což je ovšem bez informace o výrobci vcelku bezvýznamný údaj.

 

Autor: Michal Vank