15.09.2022

Byli jste někdy na Alijašce? Nebyli? My také ne, a proto jsme oslovili Mikea, které zde studuje a trénuje, aby nám něco řekl o sportování na Alijašce.

Zdravím příznivce běžeckého lyžovaní,

   jmenuji se Mike Ophoff a studuji na univerzitě ve Fairbanksu na Aljašce, kde jsem také součástí univerzitního běžkařského týmu. Vzhledem k poloze Fairbanksu, tu zima začíná už krajem října, takže podzimní příprava bez sněhu je tu docela krátká. Nedílnou součástí podzimní přípravy jsou kolečkové lyže. Bohužel ve Fairbanksu nemáme dráhu pro kolečkové lyže. I když by se lyžaři, co by tuto dráhu využívali našli, tak z finančního hlediska je to nerealizovatelné. Výstavbu znemožňuje permafrost, který pokrývá většinu nížin Aljašky. Permafrost je mix hornin nebo půdy s ledem, který má po celý rok teplotu nižší než 0 ℃ a je velice tvrdý, což činí výstavbu silnic finančně nákladnou. Tento fakt se odráží na kvalitě silnic, které jsou často propadlé, nebo popraskané z důvodu tání permafrostu, protože tmavý asfalt absorbuje více tepla, než okolní prostředí a otepluje tak půdu pod ním. I přes tyto překážky, máme ve Fairbanksu zhruba 65 km silnic sjízdných na kolečkových lyžích. Máme jak rovinaté úseky, tak i stoupání o délce až 8,5 km a převýšením 350 metrů. Píši „až“, protože Fairbanks se nachází uprostřed Aljašského vnitrozemí (nadmořská výška Fairbanksu je pouze 136 metrů), kde je pouze rovina, tajga a kopců máme jenom pár. Asfalt je tu dost tvrdý (musíme kvůli tomu často brousit bodce, jinak smekají) a hladký, protože dříve, než se rozpadne, se silnice zvlní nebo popraská a musí se opravit.

   Velkou výhodou zdejších silnic je jejich šířka, jsou stavěné na to, aby se na ni v pohodě vešli dva kamiony, a ještě zbylo místo na kraji silnice. Proto je jízda na kolečkových lyžích celkem bezpečná, ale ne moc populární, žádné závody na kolečkových lyžích se tu nekonají, lidé tu radši jezdí na fatbike, které pak mohou využít i v zimě, nebo počkají, až napadne sníh a vyrazí na běžky. Závodí se tu až na jaře, kdy jsou k tomu přívětivější teploty a tratě jsou tu dokonce certifikované FISem, ale ani to nestačí na to, aby se tu konal nějaký větší závod či seriál. Problémem je sem dostat lyže, autem je dovézt je dost daleko a ne každý chce převážet lyže letadlem, protože se může stát, že aerolinka po cestě zlomí špičku, nebo patku lyží, či je jinak poškodí. Bohužel Fairbanks není znám závody na běžkách ale spíše běžeckými závody, na které se sjíždějí závodnici z celé Aljašky a i z části Kanady. Přes léto se koná tradiční Midnight sun run. Start běžeckého závodu na 10 km se koná v 22:00 a jelikož se závodí osmnáctého června, tak jak už název napovídá, běží se za svitu slunce, protože ve Fairbanksu přes léto na pár dní, slunce skoro nezapadá. Dalším významným běžeckým závodem je Equinox marathon, který se běží po úzkých trailech skrz aljašskou tajgu.

   Vzhledem k tomu, že tu není moc lidí, co jezdí na kolečkových lyžích, bych chování řidičů k běžkařům hodnotil pozitivně, občas se najde nervák, co nás tam prostě nemůže vidět, ale to je stejné jako v Česku. Ale i přes to, na kolečkové lyže vyrážíme pouze s reflexní vestou. Co se týče kolečkových lyží, co používáme, tak mezi nejrozšířenější patří lyže Swenor, protože se nelámou a mají dobrou ovladatelnost, ale ne každému se chce investovat 7 až 9 tisíc do lyží, takže podstatné zastoupení mají v týmu i menší značky, které nabízejí stejné vlastnosti za přijatelnější cenu. Já jsem zvolil lyže Drlik, protože svojí kvalitou se mohou rovnat i Swenorům nebo SWIXům. Kromě běžkařů, nadchne Aljaška každého sportovce nebo milovníka přírody. Mohou zde navštívit národní park Denali, anebo jít prozkoumávat krásy nedotčené přírody na vlastní pěst. Doporučuji však důkladnou přípravu, počasí tu může i v letních měsících nevyzpytatelné a prudké bouřky s krupobitím nejsou neojedinělé. Pozor také na medvědy, kterých tu je tu poměrně hodně a mohou být nebezpeční. I přes to si myslím, že Aljaška stojí za návštěvu, doporučuji spíš přes léto, temné zimní měsíce tu nemusí být pro každého. Na Aljašku nejlépe letecky, cena zpáteční letenky z Prahy do Fairbanksu se pohybuje kolem dvaceti šesti tisíc.

Sportu zdar, lyžování skol!