02.08.2018

Značka Swix sice patří dlouhodobě mezi významné hráče na poli kolečkových lyží, ale na věhlasné výrobce, jako např. Marwe či Swenor zkrátka Swix nestačil...

Hlavním důvodem bylo až do teď to, že Swix měl ve své nabídce pouze hliníkové lyže, které jsou sice vynikající, ale konkurovat kompozitovým nemohli.

Swix se tak rozhodl reflektovat tuto skutečnost a představil, na jaře tohoto roku, nové revoluční karbonové lyže nesoucí jméno velmi povedených holí Triac. A v čem by vlastně kolečkové lyže Swix Triac měly být revoluční?

Celý nosník dlouhý 630 mm je vyroben z karbonu, tedy žádné kovové vidlice používané běžně u kompozitových lyží. Neznamená to však, že by lyže neobsahovaly žádné kovové prvky. Za účelem prodloužení životnosti karbonového rámu byly použity hliníkové rozpěrky (integrované do karbonového nosníku), kterými procházejí osy držící kolečko. 

Druhým místem, kde konstruktéři ze Swixu použili hliník, je svrchní strana nosníku.  Použití hliníku v těchto místech umožnilo předvrtání děr pro lyžařská vázání Salomon a Rottefella, což následně výrazně usnadňuje montáž vázání. Jedná se o opravdu unikátní řešení, které u žádného jiného výrobce nenajdete. Dalším unikátem je vyztužení spodní části nosníku kevlarem, který chrání samotný karbonový nosník.

Za zmínku určitě stojí i to, že k výrobě lyží byla použita technologie IPM, které umožňuje z karbonu vyrábět téměř libovolné tvary. Díky tomu mohou mít lyže speciální prohnutý nosník, který zvyšuje stabilitu lyží. Technologie IPM se používá také k výrobě holí Triac, které mají zase trojúhelníkoví tvar.

 Můžou být vlastně karbonové lyže, kde byl ještě navíc použit hliník i kevlar, lehčí než třeba hliníkové lyže? Můžou, i při délce 630 mm váží lyže pouhých 1410 gramů (pár), což je o 100 g méně než u hliníkového modelu Swix S5E Pro a dokonce o 400 g méně než u kompozitového modelu lyží Marwe 620 XC!

Lyže zatím ještě nejsou na českém trhu dostupné, ale v zahraničí je lze již sehnat. U nás by se měli začít prodávat již příští rok na jaře, a to za necelých 10 000 Kč.

Autor: Michal Vank