25.07.2023

Tréninkových tipů není nikdy dost a obzvláště, když se jedná o rady od bývalého trenéra norské reprezentace Ole Mortena Iversena.

Pro mnoho lidí se kolečkové lyže staly nejdůležitější součástí přípravy na zimní sezonu. Stejně jako na běžkách lze i na kolečkových lyžích provádět mnoho různých tréninků, ale mezi jeden z nejpoužívanějších se řadí intervalový trénink 6x8, který je zejména v posledních letech v Norsku velmi oblíbený. Jedná se tedy o šest intervalů o délce ideálně osm minut absolvovaných v tréninkové zóně i3, tedy v rozsahu tepové frekvence 82,5 - 87,5 % vašeho maxima a pauzou mezi intervaly 1,5 – 2 minuty. Je však zapotřebí říct, že samotná tepová frekvence není úplně ideálním ukazatelem. V rovinatém profilu totiž může být problematické udržet takto vysoké tepy, jelikož vás mohou začít bolet ruce dříve než se pořádně „zadýcháte“. Ideálně je tedy brát v potaz nejen TF, ale i dosahované rychlosti a vlastní pocit. Při dobře „odjetém“ tréninku by se vaše TF měla na konci tréninku pohybovat mírně nad uvedenou intenzitou zatížení. Na druhou stranu byste neměli během intervalů nikterak výrazně tuhnout, to by naopak značilo příliš vysokou intenzitu. Samozřejmě pokud s intervaly na kolečkových lyžích teprve začínáte, tak můžete klidně začít s intervaly o délce 6-8 min. Každopádně vašim cílem by mělo být zvládnout všechny intervaly ve stejném čase. I když budete po intervalech unavení, tak byste měli být teoreticky schopni zvládnout i další interval navíc.

Kromě jednoho intenzivního tréninku na kolečkových lyžích se doporučuje absolvovat ještě jeden další intenzivní trénink, tedy abyste měli dva intenzivní tréninky týdně, a to bez ohledu, zda trénujete 3x či třeba 5x týdně. Druhý intenzivní trénink může být běh či třeba imitace s holemi do kopce. Pokud je vašim cílem nějaký zimní lauf např. Birken, tak potom je zapotřebí absolvovat i delší běžecké tréninky, nejlépe 2-3 h. Nicméně poslední hodina tréninku může být formou nějakého posilování či tahání ercoliny.

Každopádně pokud jste až do teď trochu lenošili a sportovali jen pro radost, tak to ještě, z pohledu přípravy na zimu, nemusí úplně vadit. Iversen totiž doporučuje začít se systematickým tréninkem až v červnu, takže ještě celkem stíháte =).

 

Zdroj:

https://www.swixsport.com/en/tips/articles/roller-ski/roller-skiing-how-the-best-of-the-best-train/

Autor: Michal Vank