28.06.2016

Dnes se podíváme na to, co znamenají čísla uvedená u hliníkových slitin

Možná jste si všimli, že někteří výrobci kolečkových lyží uvádějí u svých hliníkových modelů nějaký záhadný čtyřmístný „kód“. Nejedná se však o žádnou velkou záhadu, toto číslo pouze označuje evropskou normu (EN) pro hliník a tvářené slitiny (AW). V souvislosti s nosníky kolečkových lyží se můžeme nejčastěji setkat se skupinou slitin hliníku 6 000 a skupinou 7 000. První z uvedených skupin slitin hliníku obsahuje kromě hliníku (okolo 98 %) hořčík a křemík. Skupina 7 000 obsahuje hliník (okolo 90%) a z příměsí hlavně zinek.

Jaký je mezi těmito skupinami vlastně rozdíl? Hliníkové slitiny ze skupiny 6 000, u kolečkových lyží běžně 6060 a 6061, jsou méně tvrdé i pevné, lépe tvarovatelné a lehčí než letecký dural (slitiny řady 7 000). Letecký dural se pak vyznačuje výrazně vyšší pevností v tahu i tvrdostí, ale jeho nevýhodou je snížená odolnost proti korozi a o něco vyšší hmotnost.

Z vlastních zkušeností však můžu říct, že výše uvedené rozdíly mezi slitinami hliníku nelze poznat. Vždy především závisí na celkové kvalitě zpracování lyží.

Autor: Michal Vank