28.11.2016

Další serie odpovědí na otázky pokládané na brněnském veletrhu Sportlife

1) „Je možné hroty něčím nabrousit?“

Ano, k broušení hrotů se nejčastěji používá diamantový pilník. Samotné broušení je poměrně zdlouhavý proces, a proto není vhodné s ním příliš otálet. Úplně kulaté hroty budete brousit opravdu celou věčnost a ani výsledné provedení nebude rozhodně ideální. K broušení hrotů lze sice použít i brusku, ale existuje zde vážné riziko, že se hrot roztaví a nevratně poškodí.

2) „Existují kolečkové lyže, na kterých lze jezdit bruslení i klasiku?“

Ano, i takové kolečkové lyže se vyrábí. Délkou lyže a průměrem koleček tyto lyže odpovídají modelům určeným na bruslení. Šířkou koleček a použitím antireverzního mechanismu se zase blíží lyžím určeným na klasiku. Kvůli velkému průměru koleček a krátkému nosníku jsou tyto lyže vhodné spíše pro lidi preferující bruslení, kteří si však jednou za čas rádi zkusí klasiku. Vhodné jsou také pro začátečníky, kteří ocení dostatečně široká kolečka.

3) „Je zapotřebí mít nějaké speciální boty na terénní kolečkové lyže?“

Ne, terénní kolečkové lyže bývají osazeny vázáním, do kterého lze upnout prakticky jakoukoliv botu. Často je totiž používáno vázání podobné tomu na snowboardu.

4) „Jak se na tom brzdí?“

Na klasických kolečkových lyžích se dá poměrně efektivně brzdit plužením, zatímco u bruslařských lyží se dá pouze odšlapováním velmi pozvolna zpomalovat. Kromě těchto způsobů zpomalování je možné si lyže ještě dovybavit přídavnou brzdou, které existují dva základní typy. Prvním z nich je tzv. lýtková brzda, která je umístěna vzadu na lyži. Touto brzdou se brzdí, tak že se předsune noha dopředu, čímž se zatlačí lýtkem do brzdy, která poté tlačí na zadní kolečko. Druhým řešením jsou brzdy, které se montují k přednímu kolečku. Tyto brzdy jsou vlastně ložiska, která se pomocí šroubu utáhnou. Je tedy zapotřebí si před sjezdem tento šroub utáhnout a dole pod kopcem zase povolit.

5) „Mohou na kolečkových lyžích jezdit i děti?“

Ve sportovních oddílech se začíná se systematickým tréninkem na kolečkových lyžích až okolo čtrnácti. Mladší děti se učí techniku na inline bruslích s hůlkami.  Nicméně současné kolečkové lyže (na bruslení) jsou již tak lehké a dostatečně rychlé, že první krůčky na kolečkových lyžích mohou zkusit i mladší děti. Každopádně by u dětí mladších 14 nemělo jít o systematický trénink, ale pouze občasné zpestření jejich volnočasových aktivit.

Autor: Michal Vank