14.09.2017

...achillova pata přípravy na kolečkových lyžích

Jedním z nejčastějších zdravotních problému spojovaných s tréninkem či závoděním na kolečkových lyžích je bolest loktů. Ta vzniká v důsledku opakovaných otřesů a vibrací vznikajících zejména při soupaži. Dlouhodobé přetěžování svalů předloktí poté může vyvolat tendinitidu neboli zánět úponových šlach upínajících se k pažní kosti. Nicméně k problému s úponovými šlachami může dojít i v důsledku příliš velkého navýšení kilometrů bez předchozí dostatečné adaptace.

Epicentrum bolesti se nachází buď na zevním epikondylu (kostěný výstupek) pažní kosti (upínají se zde svaly natahovačů) nebo na vnitřním epikondylu pažní kosti (upínají se zde svaly ohybačů).  Příznaky Epikondylitidy je bolest při dotyku postiženého místa či nepříjemné pocity při úchopu.  V dalších fázích onemocnění se může objevit zarudnutí, otok a zvýšená teplota postiženého místa. Rovněž je častá propagace bolesti směrem k zápěstí a ruce.

V případě výskytu bolesti v oblasti loktu je potřeba postižené místo začít, co možná nejdříve chladit. Vhodné je rovněž vzít si nějaké léčivo ze skupiny nesteroidních antiflogistik (slouží k tlumení bolesti, zánětu či horečky), jako např. Ibuprofen. Případně lze využít i různých protizánětlivých mastí. Další krokem je poskytnout postižené končetiny dostatečný klid, tak aby nedošlo k dalšímu rozvoji obtíží. Léčbu lze urychlit využitím účinku rázové vlny, elektro léčby, laseru či lokální kryoterapie. V případě déletrvajících obtíží (či pravidelně opakujících) je vhodné využit služeb fyzioterapeuta, který vás naučí soubor protahovacích a posilovacích cviků sloužících k celkovému odstranění problému.

O tom jak předcházet problémům s lokty si povíme v dalším díle

 

Autor: Michal Vank