02.04.2019

Jedním ze základních prvků výbavy na kolečkové lyže jsou rukavice, které by zejména ve výbavě začátečníka určitě neměly chybět.

Rukavice pomůžou ochránit vaše ruce před vznikem nepříjemných puchýřů nebo je alespoň částečně eliminovat. Je totiž pravda, že pokud budete jezdit „dlouhé“ hodiny pouze soupaž, tak se nejspíš ani s rukavicemi neubráníte drobným puchýřům, ale přeci jenom to s nimi bude pohodlnější než bez nich. Navíc v případě pádu vás rukavice ochrání před nepříjemnými odřeninami dlaní či prstů, které vás sice na životě neohrožují, ale špatně se hojí.

Jaké rukavice tedy na kolečkové lyže zvolit? Je jasné, že v běžkařských rukavicích Vám bude v parných letních měsících horko, ale co rukavice cyklistické? Ani cyklistické rukavice však nejsou úplně ideálním řešením, jelikož dlaňová část rukavice obsahuje méně či více různých gelových polštářů, které při jízdě na kolečkových lyžích zavazí. Navíc cyklistické rukavice bývají často dost krátké, takže nekryjí pořádně celé zápěstí.

Ideálním řešením je tedy použít rukavice určeno přímo na kolečkové lyže. Jednou ze značek, která tyto rukavice vyrábí, je Barnett. Právě rukavice od této značky jsme měly možnost otestovat při jarním najíždění kilometrů na kolečkových lyžích. K dispozici jsme měly konkrétně rukavice Barnett NBG velikosti M (pozn. vel. 9) v černé barvě.

Vzhledem k tomu, že těžištěm využití těchto rukavic jsou především parné letní měsíce, tak bychom doporučili využít jiného barevného provedení než toho černého. Výrobce totiž ještě nabízí tyto rukavice v bílém a růžovém provedení. Rozhodně to však neznamená, že by v těchto rukavicích (ani černých) bylo nějaké nesnesitelné teplo. Naopak rukavice jsou velmi dobře odvětrané, jelikož celá svrchní část je tvořena elastickým perforovaným materiálem, které je velmi lehký a vzdušný. Zároveň však tato „síťovina“ tvoří dostatečnou ochranu vůči odřeninám od poutek, a navíc je i pohodlná.

 

 

 

 

Stejně tak spodní část rukavice si zaslouží pochvalu, jelikož syntetická kůže nikde netlačí a poskytuje dostatečný cit při práci s holemi.  Spodní část rukavice je s tou svrchní spojena elastickým materiálem, takže rukavice velmi dobře obepínají ruku. Zejména v oblasti dlaně/hřbetu ruky nám rukavice velmi dobře seděly.

 

 

 

 

V oblasti prstů bychom však přivítal, kdyby byly rukavice trochu delší. Neznamená to, že by nám rukavice neseděly, ale shodli jsme se, že trochu delší prsty u rukavic by zvýšily celkový komfort. Pro někoho s dlouhými prsty tedy tyto rukavice spíše nebudou. Jako větší nedostatek se nám však jeví, přílišné stažení konce rukavic do gumičky, které má za následek, jejich obtížné nasazování. Naštěstí po nasazení rukavice nikde netlačí. Na druhou stranu je možné, že někdo s robustnějším zápěstím by už s tím problém mít mohl.

Závěrem můžeme říct, že jsme s rukavicemi Barnett byly spokojeni. Při téměř poloviční ceně vůči ostatním výrobcům totiž člověk získá slušné rukavice s vynikajícím poměrem cena/výkon

Autor: Michal Vank